Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katowice: Aleja drzew polskich na inaugurację Święta Drzewa

0
Podziel się

Posadzeniem 18 drzew, które będą tworzyć Aleję Drzew Polskich przy
Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, zainaugurowano we wtorek w województwie śląskim jedenastą
edycję Święta Drzewa. Od 2003 roku święto jest organizowane przez ekologów z Klubu Gaja.

bEqnCcad

Posadzeniem 18 drzew, które będą tworzyć Aleję Drzew Polskich przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, zainaugurowano we wtorek w województwie śląskim jedenastą edycję Święta Drzewa. Od 2003 roku święto jest organizowane przez ekologów z Klubu Gaja.

Kilkuletnie i kilkunastoletnie drzewa posadzono pomiędzy rzeką Rawą oraz Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką. Aleję tworzą polskie gatunki drzew, m.in.: klon zwyczajny, grab pospolity, dąb szypułkowy, wiąz pospolity, jarząb pospolity, wierzba iwa, jesion wyniosły, buk zwyczajny oraz brzozy.

Prezes Klubu Gaja Jacek Bożek podkreślał, że w Polsce należy sadzić gatunki tu występujące. "Najlepiej sadzić w Polsce nasze drzewa, na których mogą gniazdować ptaki. Sadźmy drzewa z sensem" - apelował.

bEqnCcaf

Sadzenie drzew - zdaniem ekologów z Klubu Gaja - jest jednym z najbardziej opłacalnych, skutecznych i prostych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. "Dzięki programowi powstało wiele przyszkolnych ogrodów, zazieleniły się place zabaw, nadrzeczne bulwary, przydrożne skwery, do świetności przywrócono wiele parków i zieleńców" - poinformowali ekolodzy.

Według danych organizacji w trakcie minionej edycji posadzono ok. 112,5 tys. sadzonek drzew w całym kraju.

Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja, który inicjuje lokalne akcje sadzenia i ochrony drzew. Jego celem jest "edukacja nt. rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu" połączona działaniami praktycznymi m.in. sadzeniem i ochroną drzew w małych miejscowościach, dużych miastach, lasach, parkach, skwerach.

Program został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz miasto Katowice. Z Klubem Gaja współpracuje również Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach. (PAP)

bEqnCcal

ktp/ je/ jbr/

bEqnCcaG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)