Notowania

wiadomości
16.01.2013 13:26

Katowice: Klub Twórczego Pisania Marty Fox

Klub Twórczego Pisania, to nowa inicjatywa Biblioteki Śląskiej w Katowicach, która ma szansę zyskać popularność wśród autorów piszących "do szuflady". Zajęcia z nimi będzie prowadziła od lutego poetka, powieściopisarka i eseistka Marta Fox.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Klub Twórczego Pisania, to nowa inicjatywa Biblioteki Śląskiej w Katowicach, która ma szansę zyskać popularność wśród autorów piszących "do szuflady". Zajęcia z nimi będzie prowadziła od lutego poetka, powieściopisarka i eseistka Marta Fox. *

"Miej odwagę wyciągnąć swoje teksty z szuflady" - zachęca do udziału w spotkaniach Biblioteka Śląska w Katowicach.

Spotkania w ramach Klubu Twórczego Pisania Marty Fox będą się odbywały od lutego do czerwca. "Zakładam, że przyjdą ludzie, którzy będą się chcieli czegoś praktycznego nauczyć, skonsultować swoje teksty. Mam nadzieję, że podzielę się swoimi doświadczeniami, a także pokażę, że można się nauczyć najwyżej rzemiosła. Sztukę trzeba odnaleźć w sobie. Nie każdy przecież chce zostać zawodowym pisarzem, niektórzy chcą napisać poprawnie historię, którą będą mogli przeczytać u ciotki na imieninach" - powiedziała PAP w środę Marta Fox.

Zajęcia zostaną podzielone na część teoretyczną i praktyczną. Fox poruszy m.in. takie kwestie jak: "Sztuka a rzemiosło", "Czy można nauczyć się pisarstwa?", "Pisarz w poszukiwaniu pomysłu".

Uczestnicy będą m.in. pisać teksty na zadany temat, żeby następnie wysłuchać, jak Fox ocenia ich twórczość. "Będę miała głos decydujący w tej dyskusji, choć nie do końca. Będę się starała wydobyć z każdego z nich - to co indywidualne i pokazać - to co wartościowe" - dodała Fox.

Osoby, które zdecydują się wziąć udział w zajęciach Klubu Twórczego Pisania, powinny wysłać swoje zgłoszenie na adres mailowy: promocja@bs.katowice.pl.

Mottem dla tej inicjatywy są słowa Fox: "Być twórczym - to znaczy widzieć to, co wszyscy widzą i myśleć tak, jak nikt nie myślał".

Marta Fox, poetka, powieściopisarka, eseistka, odznaczona medalem - Zasłużony dla Kultury Polskiej 2006 - wydała dotąd ok. 30 książek. Młodzieżowe powieści Fox od kilku lat określane są mianem bestsellerów i znajdują się na pierwszym miejscu w rankingach czytelniczych.

Zadebiutowała w 1989 roku opowiadaniem "Gra", za które przyznano jej Grand Prix w Konkursie Literatury Miłosnej w Lubinie.

Teksty drukowała m.in. w czasopismach takich jak "Goniec Teatralny", "Teatr", "Opcje", "Górnośląski Diariusz Kulturalny", "Poezja", "Autograf", "Integracje", "Przegląd Literacko-Artystyczny", "Magazyn Literacki".

Ma na swoim koncie szereg nagród i wyróżnień. Za powieść pt. "Agaton-Gagaton: jak pięknie być sobą" otrzymała wyróżnienie w konkursie na "Książkę roku 1995" organizowanym przez polską sekcję Międzynarodowej Rady ds. Książek dla Dzieci i Młodzieży (International Board on Books for Young) a pięć lat później odebrała wyróżnienie za serię sześciu minipowieści pt. "Pierwsza miłość". Przyznano jej także Nagrodę Honorową w XX Międzynarodowym Listopadzie Poetyckim w Poznaniu (1998) za książkę pt. "Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało. Z Wisławą Szymborską spotkanie w wierszu".

Wiosną ukaże się nowa książka Fox pt. "Autoportret z lisiczką", w której - jak powiedziała PAP autorka - "opowiada o swoim pisaniu i pisarskim życiu".(PAP)

ktp/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz