Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Modernizacja skweru w centrum miasta za ponad 3 mln zł

0
Podziel się:

Niespełna pięć miesięcy potrwa modernizacja jednego z największych
katowickich skwerów w centrum miasta - w pobliżu dworca autobusowego w rejonie ul. Sokolskiej.
Prace będą kosztowały 3,2 mln zł, na skwerze powstaną m.in. wypływające z poziomu chodnika
fontanny.

Niespełna pięć miesięcy potrwa modernizacja jednego z największych katowickich skwerów w centrum miasta - w pobliżu dworca autobusowego w rejonie ul. Sokolskiej. Prace będą kosztowały 3,2 mln zł, na skwerze powstaną m.in. wypływające z poziomu chodnika fontanny.

Jak poinformował PAP w środę rzecznik urzędu miasta Jakub Jarząbek, w środę ruszyła przebudowa liczącego ponad 8 tys. m kw. skweru. Projekt przebudowy powstał na bazie koncepcji, przedstawionej przed kilkoma laty przez Stowarzyszenie Moje Miasto.

Przygotowany w 2007 r. projekt koncepcyjny "Sokolska Łąka" autorstwa Jakuba Manka i Andrzeja Dudy zakładał "wykreowanie nowoczesnej, dynamicznej przestrzeni publicznej", będącej miejscem spotkań, zabawy oraz prezentacji sztuki i przedsięwzięć artystycznych - na centralnym placu skweru o wymiarach 20 na 60 m.

Charakterystycznymi, i jak się okazało zbyt drogimi elementami tej koncepcji, było m.in. rozpięcie nad centralną częścią skweru konstrukcji z lin stalowych, na których rozpięte byłyby specjalne podłużne lampy tworzące "barwną chmurę", zainstalowanie kilkumetrowego interaktywnego ekranu i wyłożenie części przejść efektownym drewnem bankirai.

"Wycena realizacji tego projektu zdecydowanie przekroczyła kwotę przeznaczoną na modernizację placu. Została wynajęta pracownia architektoniczna, która zmodyfikowała pierwotny projekt zachowując większość elementów zaproponowanych przez stowarzyszenie, ale rezygnując z rzeczy, które były kosztowne i zdecydowanie podwyższały koszt tej realizacji" - zaznaczył Jarząbek.

Ostatecznie w projekcie pozostały m.in. wszystkie nowe nawierzchnie z kostki brukowej i granitu (zamiast drewna i betonu architektonicznego), trzy zespoły wypływających z powierzchni centralnego placu fontann z barwnym podświetleniem oraz charakterystyczne elementy małej architektury.

Ich najbardziej efektownym elementem mają być ławki w formie pustych w środku walców - łączące funkcje wypoczynku, latarni i schronienia przed deszczem lub słońcem - z poliwęglanowym podświetlanym zadaszeniem. Również niektóre inne "meble miejskie", np. ławki i słupki odgradzające - mają mieć oryginalne formy: np. ściętych ostrosłupów, kul i półkul.

Zgodnie z założeniami pierwotnego projektu, cały skwer zostanie podzielony na pięć części - zadrzewioną aleję wzdłuż wschodniej granicy terenu, dwie łąki - mniejszą i większą - po obu stronach centralnego placu z fontannami oraz szeroki chodnik przy zachodniej części skweru (wzdłuż ul. Sokolskiej). Skwer będzie też przecięty "na krzyż" dwoma głównymi przejściami, zgodnymi z kierunkami obecnego ruchu pieszego.

Jarząbek zapewnił, że prace - planowane do 16 października - przynajmniej częściowo prowadzone będą z zachowaniem możliwości przejścia przez skwer. W skrajnym przypadku pozostanie możliwość przejścia jego obrzeżem.(PAP)

mtb/ mab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)