Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Nowy blok porodowy w Szpitalu Zakonu Bonifratrów

0
Podziel się:

Wanny relaksacyjne, wanna do porodu w wodzie oraz łóżka na piloty - tak
wygląda po modernizacji blok porodowy i oddziału noworodków w Szpitalu Zakonu Bonifratrów pod
wezwaniem Aniołów Stróżów w Katowicach.

Wanny relaksacyjne, wanna do porodu w wodzie oraz łóżka na piloty - tak wygląda po modernizacji blok porodowy i oddziału noworodków w Szpitalu Zakonu Bonifratrów pod wezwaniem Aniołów Stróżów w Katowicach.

Modernizacja najstarszego szpitala w Katowicach, który znajduje się w zabytkowych pomieszczeniach, trwała cztery miesiące i kosztowała 3,5 mln zł. Nowoczesny blok został przygotowany na przyjęcie dwustu porodów miesięcznie.

Pacjentki będą miały do dyspozycji sale jednoosobowe z indywidualnym węzłem sanitarnym i łóżkami na piloty oraz "zapewniające pełną aseptykę wbudowane w ściany szklane szafy". Na salach porodowych zamontowano również automatyczne drzwi.

Nowością będą w szpitalu wanny relaksacyjne oraz specjalnie sprowadzona z Czech wanna do porodu w wodzie.

"Porody w wannie będą standardem" - powiedział we wtorek Damian Stępień z biura organizacji i marketingu szpitala.

Z kolei mobilny monitoring kardiotokograficzny będzie umożliwiał spacery rodzących po wyodrębnionym tylko dla nich korytarzu - poinformował Stępień.

Pierwsze pacjentki pojawią się w bloku w najbliższą środę.

Kobiety, którym w wybranym momencie będzie zależało na obecności jedynie ojca dziecka, będą mogły "czuć się w pełni bezpieczne dzięki monitoringowi KTG i kamer TV przemysłowej".

W tym czasie obraz z monitoringu będzie transmitowany do konsoli, gdzie czuwać będzie zespół położnych i lekarzy. "Chodzi o to, że w pewnych momentach, kiedy pacjentka zażyczy sobie obecności wyłącznie męża, nadal będzie pod fachowym okiem. Pielęgniarka i lekarz będą widzieć, co się dzieje na sali porodowej" - tłumaczył Stępień.

Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów powstał w 1874 roku. "Do początku drugiej wojny światowej był prowadzony przez Zakon, w czasie wojny przejęli go okupanci, a po wojnie został upaństwowiony. W ręce Zakonu powrócił dwa lata temu" - wyjaśniał Stepień.

Od kwietnia 2009 roku do 30 sierpnia w szpitalu urodziło się 2898 dzieci, nie tylko z woj. śląskiego. Na poród w Katowicach decydowały się do tej pory także pacjentki z województw: małopolskiego, świętokrzyskiego, dolnośląskiego, mazowieckiego oraz warmińsko-mazurskiego. (PAP)

ktp/ itm/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)