Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Katowice: Prezydium WKDS w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej

0
Podziel się:

Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w Katowicach
zajmuje się w czwartek sytuacją w górnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem Jastrzębskiej Spółki
Węglowej (JSW), gdzie trwają protesty m.in. przeciwko upublicznieniu firmy.

Prezydium Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w Katowicach zajmuje się w czwartek sytuacją w górnictwie, ze szczególnym uwzględnieniem Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
, gdzie trwają protesty m.in. przeciwko upublicznieniu firmy.

Podjęcie rozmów w tej sprawie w ramach WKDS zapowiedział w środę przebywający w tym dniu w Katowicach wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jednocześnie nie wykluczył on zmian w harmonogramie upublicznienia JSW, jeżeli nie będzie porozumienia ze stroną społeczną. Tym stanowiskiem zaskoczony był resort skarbu, który prowadzi przygotowania do debiutu giełdowego spółki.

Jak dowiedziała się w czwartek PAP w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, zdecydowano o rozpoczęciu rozmów jeszcze przed świętami wielkanocnymi m.in. w związku z zapowiedzianą przez związkowców na poświąteczny wtorek blokadą wysyłki węgla z kopalń. Przedstawiciele Urzędu mają nadzieję, że uda się porozumieć i do protestu nie dojdzie.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego, Marta Malik, w czwartek o 10. zebrało się prezydium WKDS, a półtorej godziny później rozpocznie się posiedzenie, w którym oprócz członków prezydium ma wziąć udział także zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz komitet protestacyjno-strajkowy.

Na razie nie wiadomo, jaki charakter będzie miało czwartkowe posiedzenie - być może podjęte zostaną merytoryczne rozmowy dotyczące sytuacji w JSW; bardziej prawdopodobne jest jednak, że zapadną jedynie ustalenia organizacyjne dotyczące właściwych rozmów. Byłyby one podjęte po świętach, jeżeli związkowcy zgodziliby się na zawieszenie zapowiadanego protestu.

Do ustalenia pozostanie także kwestia udziału w obradach przedstawicieli ministerstw gospodarki i skarbu, czego domagają się związkowcy.

"Mam nadzieję, że to spotkanie będzie pierwszym krokiem na drodze do wznowienia normalnego dialogu w Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Jednak bez włączenia się do tego dialogu przedstawicieli resortu gospodarki i resortu skarbu ostateczne porozumienie, kończące konflikt w spółce, nie będzie możliwe" - ocenił w czwartek szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności i członek prezydium WKDS Dominik Kolorz.

O zwołanie posiedzenia WKDS w związku z napiętą sytuacją w JSW wnioskował szef związku zawodowego Kadra, Dariusz Trzcionka. Zgodnie z przepisami, wojewoda musi uwzględnić taki wniosek i zwołać posiedzenie - najpierw prezydium, potem całej Komisji. Nie jest ona jednak organem kompetentnym do tego, by rozmawiać np. o tym, czy firma powinna wejść na giełdę. Jej rolą jest prowadzenie dialogu społecznego i zapobieganie niepokojom.

WKDS to regionalny odpowiednik Komisji Trójstronnej. Skupia m.in. przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i rządu - wojewody i jego służb. W przeszłości na forum Komisji rozwiązywano już konflikty w górnictwie dotyczące m.in. Kompanii Węglowej czy kopalni Budryk.

Związkowcy z JSW domagają się 10-proc. podwyżki płac, utrzymania uprawnień pracowniczych oraz sprzeciwiają się upublicznieniu i prywatyzacji spółki na zasadach proponowanych przez resort skarbu. Rządowe zapewnienia m.in. o zachowaniu dominacji państwa w JSW oraz darmowych akcjach dla całej załogi związki uważają za niewiarygodne. W poniedziałek w JSW odbył się 24-godziny strajk, a w najbliższy wtorek ma dojść do blokady wysyłki węgla.

Zgodnie z planem resortu skarbu, JSW ma zadebiutować na giełdzie 30 czerwca. Resort przygotował już wszystkie niezbędne dokumenty do złożenia prospektu w Komisji Nadzoru Finansowego. Niezbędne do tego są jednak uchwały ministra gospodarki, który pełni rolę walnego zgromadzenia spółki. Dotychczas takie uchwały nie zostały podjęte.(PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)

mab/ pad/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)