Notowania

wiadomości
07.09.2012 10:36

Katowice: Prof. Adolf Dygacz upamiętniony w plenerowej galerii

Zmarły ponad osiem lat temu prof. Adolf Dygacz - etnomuzykolog, etnograf, folklorysta, badacz i znawca kultury śląskiej - został upamiętniony w plenerowej galerii na Placu Grunwaldzkim w Katowicach, nieopodal hali Spodka.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zmarły ponad osiem lat temu prof. Adolf Dygacz - etnomuzykolog, etnograf, folklorysta, badacz i znawca kultury śląskiej - został upamiętniony w plenerowej galerii na Placu Grunwaldzkim w Katowicach, nieopodal hali Spodka.

Oficjalnie rzeźba upamiętniająca profesora zostanie odsłonięta w piątkowe popołudnie. Tym samym Katowice zainaugurują trzydniowe obchody 147. rocznicy nadania praw miejskich. Zaplanowano m.in. liczne koncerty i imprezy plenerowe.

O upamiętnieniu w galerii właśnie prof. Dygacza zdecydowali mieszkańcy Katowic, którzy wzięli udział w przeprowadzonym wiosną tego roku konkursie. W tej formie co roku spośród kilkunastu związanych z Katowicami ludzi kultury wybierana jest jedna wybitna postać, której rzeźba staje w galerii.

Od blisko 10 lat na Placu Grunwaldzkim co roku stawiane są kolejne rzeźby, przedstawiające wybitne postaci świata sztuki, związane ze stolicą Górnego Śląska. Dotychczas wśród alejek znalazły się m.in. wizerunki aktorów: Zbyszka Cybulskiego, Aleksandry Śląskiej i Bogumiła Kobieli, grafika Pawła Stellera, malarza Jerzego Dudy-Gracza czy twórcy zespołu pieśni i tańca "Śląsk" Stanisława Hadyny.

Prof. Adolf Dygacz przez całe swoje życie zbierał i opracowywał śląskie pieśni. Łącznie zebrał ich ok. 16,3 tys. Miał też pokaźną kolekcję unikatowych, ludowych instrumentów muzycznych. Zajmował się badaniem obyczajów śląskich grup zawodowych, m.in. górników i hutników. Opisywał ich zwyczaje świąteczne i weselne, ale również obyczaje dnia codziennego - powiedzonka, anegdoty, a nawet wulgaryzmy.

Pieśni ludowe, zebrane przez prof. Dygacza, stanowią wyjątkowy dokument opisujący - często w żartobliwej formie - obyczaje, przyzwyczajenia czy pracę Ślązaków. Mogą być doskonałą pomocą w regionalnej edukacji.

Prof. Dygacz urodził się w Droniowicach k. Lublińca w 1914 r., zmarł w kwietniu 2004 r. w Katowicach, gdzie mieszkał. Był pedagogiem i wychowawcą wielu pokoleń młodzieży. Związany był m.in. z Państwową Wyższą Szkołą Muzyczną (Akademią Muzyczną) w Katowicach oraz Uniwersytetem Wrocławskim.

Plenerowa galeria artystyczna przy katowickim Placu Grunwaldzkim to pomysł architektów Aliny i Andrzeja Grzybowskich, którzy w 2002 r. na zlecenie Urzędu Miasta Katowice zaprojektowali przebudowę skweru. Intencją Grzybowskich było stworzenie miejsca upamiętniającego wybitnych artystów związanych z regionem i miastem.(PAP)

mab/ abe/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz