Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Rozpoczęło się Dyktando Mistrzów

0
Podziel się:

Od słów: "Jan Piotr Nowak-Kowalski, człowiek encyklopedia, w przeddzień
odebrania na superekstremalnym... " 16 dotychczasowych mistrzów polskiej ortografii rozpoczęło w
niedzielę pisanie dyktanda, które wyłoni spośród nich Arcymistrza Języka Polskiego.

Od słów: "Jan Piotr Nowak-Kowalski, człowiek encyklopedia, w przeddzień odebrania na superekstremalnym... " 16 dotychczasowych mistrzów polskiej ortografii rozpoczęło w niedzielę pisanie dyktanda, które wyłoni spośród nich Arcymistrza Języka Polskiego.

To zwycięzcy i laureaci drugich miejsc 14 zorganizowanych dotąd w Katowicach Ogólnopolskich Dyktand. Zaproszenia do imprezy mistrzowskiej wysłano do wszystkich 25 takich osób (niektórzy wicemistrzowie zdobywali ten tytuł kilkukrotnie, dla innych był to etap do tytułu mistrzowskiego), pozytywnie odpowiedziało 16 z nich.

Dyktando Mistrzów zorganizowano w siedzibie Biblioteki Śląskiej w Katowicach. Tekst dla mistrzów przygotował przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzej Markowski. Prof. Markowski zaznaczył, że w wypadkach wyrazów, które w języku polskim mają dwie możliwe pisownie, uczestnicy Dyktanda Mistrzów powinni pisać obie, np. lunch/lancz.

Jeżeli będzie trzeba, najlepsi z mistrzów, którzy napiszą tekst prof. Markowskiego tak samo, staną do dogrywki prowadzonej do pierwszego błędu. Wyniki mają być znane po godz. 13. Arcymistrz Polskiej Ortografii otrzyma czek na 10 tys. zł i okolicznościową szarfę. Zostanie też posadzony na monumentalnym tronie.

Przewodniczącym jury - jak przy kolejnych edycjach Dyktanda - jest prof. Walery Pisarek, wspomagany przez profesorów Jerzego Bralczyka, Jerzego Podrackiego i Edwarda Polańskiego.

W Dyktandzie Mistrzów startują m.in. ubiegłoroczny Mistrz Polskiej Ortografii, czwarty w historii katowickiego dyktanda laureat, który nie popełnił w tekście żadnego błędu, 52-letni Jan Chwalewski z Pabianic, a także trzykrotny wicemistrz (w latach 2003, 2006 i 2009) 30-letni Aleksander Meresiński z Kielc.

Katowickie Dyktando to najstarsza i największa w Polsce popularna impreza promująca kulturę języka polskiego, wymyślona przez obecną wicemarszałek Senatu, a wówczas dziennikarkę radiową Krystynę Bochenek. Wraz z uczestnikami niedzielnej imprezy dotychczas napisało je ponad 52 tys. osób, nie licząc tych, którzy pisali tekst przez komunikator Gadu-Gadu lub w domu, dzięki transmisji w radiu i telewizji.

Dyktando dla mistrzów nieprzypadkowo zorganizowano 21 lutego. Tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. UNESCO ustanowiło go na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu, gdzie w 1951 r. zginęło 5 studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego, a także dla podkreślenia wyjątkowego znaczenia różnorodności językowej dla świata. (PAP)

mtb/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)