Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Tysiące słoneczników przed finałem konkursu ESK 2016

0
Podziel się:

Tysiące sadzonek słoneczników rozdawać będą w środę w Katowicach
przedstawiciele biura przygotowującego kandydaturę miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury
2016.

Tysiące sadzonek słoneczników rozdawać będą w środę w Katowicach przedstawiciele biura przygotowującego kandydaturę miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Słonecznik to symbol i oficjalny kwiat katowickiej kandydatury do tytułu ESK. Kilka tysięcy sadzonek słoneczników rozdano w Katowicach dokładnie przed rokiem. W ramach podobnej akcji zachęcano wtedy mieszkańców miasto do tworzenia - zgodnie z hasłem katowickiej kandydatury - "miasta ogrodów".

Hasło - "Katowice - miasto ogrodów" - nawiązuje do idei opisanego przez Małgorzatę Szejnert w "Czarnym ogrodzie" projektu "idealnego miasta ogrodu, zdrowego, przyjemnego, dobrze usposabiającego do życia i pracy".

"Wysiewajmy słoneczniki! Uprawiajmy je w ogródkach, ozdabiajmy nimi balkony! Zaczynajmy od ogrodów prywatnych, by spotkać się za kilka lat w mieście, które będzie ogrodem" - apelował wówczas szef katowickiego biura ESK 2016 Marek Zieliński. Reakcją były liczne nadchodzące do biura ESK zdjęcia, dokumentujące społeczne zaangażowanie mieszkańców w projekt - jeden z kluczowych elementów katowickiej kandydatury.

W środę słoneczniki rozdawane będą w Katowicach ponownie - na głównym deptaku miasta, ul. Mariackiej. Mariacka będzie tego dnia jednym z przystanków na trasie wizyty w Katowicach komisji selekcyjnej, która wybierze polskie miasto - Europejską Stolicę Kultury w 2016 r. Odwiedziny wszystkich miast-kandydatów to jeden z ostatnich etapów trwającego od kilkunastu miesięcy konkursu. Rozstrzygnięcie rywalizacji nastąpi 21 czerwca.

Komisja selekcyjna rozpocznie oficjalną część wizyty w urzędzie marszałkowskim województwa śląskiego od spotkania z przedstawicielami katowickiego biura ESK, urzędów miejskiego, marszałkowskiego i wojewódzkiego, Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz gośćmi.

Potem członkowie komisji pojadą obejrzeć zabytkowe osiedla robotnicze Nikiszowiec i Giszowiec. Po Nikiszowcu oprowadzi ich mieszkający tam od urodzenia emerytowany górnik pobliskiej kopalni "Wieczorek". Po południu delegaci spotkają się w Rondzie Sztuki m.in. z przedstawicielami instytucji, które znajdą się w powstającym w rejonie Spodka Kwartale Kultury oraz rektorami Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Sztuk Pięknych.

Następnie członkowie komisji przejdą na ul. Mariacką, gdzie obejrzą m.in. zrewitalizowane podwórko, projekt Galerii Neonów i murale. Spotkają się też z mieszkańcami i społecznikami, którzy w ostatnich miesiącach często na własną rękę uzupełniali duże imprezy i przedsięwzięcia organizowane przez samorząd i instytucje własnymi projektami.

W skład siedmioosobowej delegacji, która w środę odwiedzi Katowice, wejdą członkowie międzynarodowej komisji selekcyjnej ESK, przedstawiciele polskiego ministerstwa kultury oraz reprezentant Komisji Europejskiej. Eksperci będą już po wizycie w Lublinie i Warszawie, a z Katowic pojadą jeszcze do Wrocławia i Gdańska. Wszystkie te miasta - obok Katowic - ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.(PAP)

mtb/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)