Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Katowice: Urząd wojewódzki wyremontuje swój biurowiec za 21,5 mln zł

0
Podziel się

Do końca 2015 r. ponadtrzydziestoletni biurowiec należący do Śląskiego
Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach zyska nowe instalacje, wnętrza i elewację. Po wartym 21,5 mln zł
remoncie ma być tańszy w utrzymaniu i przestanie odstawać wyglądem od okolicznych budynków.

bErJxfWZ

Do końca 2015 r. ponadtrzydziestoletni biurowiec należący do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach zyska nowe instalacje, wnętrza i elewację. Po wartym 21,5 mln zł remoncie ma być tańszy w utrzymaniu i przestanie odstawać wyglądem od okolicznych budynków.

Budynek znajduje się przy ul. Powstańców, kilkaset metrów od głównej siedziby Urzędu, która mieści się w monumentalnym gmachu Sejmu Śląskiego z końca lat 20. ubiegłego wieku.

Rejon ulic Francuskiej, Powstańców, Damrota oraz autostrady A4 to jedno z miejsc w Katowicach, gdzie w ostatnich latach powstało wiele nowoczesnych gmachów. W pobliżu należącego do Urzędu dziesięciopiętrowego biurowca z przybrudzoną szklano-metalową fasadą stanęły m.in. gmach sądu okręgowego, siedziby instytucji finansowych czy obiekty z powierzchniami biurowymi do wynajęcia.

bErJxfXb

Jak poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka wojewody Marta Malik, ze względu na spodziewany remont, w ostatnim czasie z biurowca wyprowadziły się m.in. wydział polityki społecznej, część podległych wojewodzie inspektoratów, a także niektóre instytucje i referaty urzędu marszałkowskiego. Większość z nich tymczasowo wynajmuje pomieszczenia w innych budynkach; po remoncie najpewniej wrócą w dawne miejsce.

Wymagający remontu blisko czterdziestometrowy biurowiec powstał w latach 70. ub. wieku. Od tego czasu był tylko doraźnie konserwowany, nie przeszedł poważniejszych modernizacji. Jego stan techniczny jest bardzo zły i nie odpowiada standardom bhp oraz przeciwpożarowym. Nie spełnia też żadnych wymagań aktualnych przepisów dotyczących ochrony cieplnej.

Poza pojedynczymi wyrywkowymi przeróbkami od czasu budowy nie zmieniano tam instalacji, które jak na dzisiejsze standardy są mało wydajne i drogie w utrzymaniu. Szczególnie kosztochłonne stało się ogrzewanie - również ze względu na słabą izolację okien i ścian (z elementami z azbestocementu). Termomodernizacja ma obniżyć zapotrzebowanie na ciepło z sieci o 64 proc., a na energię zużywaną do działania budynku (w tym np. oświetlenia) - o 82 proc.

Remont obejmie m.in. kompleksową przebudowę systemu wentylacji (wraz z montażem klimatyzacji), przebudowę i modernizację instalacji grzewczej, wykonanie instalacji solarnej, przebudowę i modernizację instalacji wodno-kanalizacyjnej, wymianę instalacji elektrycznej (w tym oświetlenia budynku) oraz stworzenie nowych instalacji monitoringu, teleletechnicznych, alarmowych i przeciwpożarowych.

bErJxfXh

Prócz tego na nowo zaaranżowane zostaną wnętrza obiektu (wraz z wyposażeniem pomieszczeń), przebudowane będą elewacje i zadaszenie. Nowe będą wejścia do budynku, na nowo zagospodarowany ma zostać też teren przed biurowcem.

Termomodernizację budynku przy ul. Powstańców urzędnicy wojewody zgłosili już kilka lat temu do ogólnokrajowego programu unijnego "Infrastruktura i Środowisko". Pierwotnie wyceniony na ok. 14 mln zł projekt znalazł się na liście rezerwowej, ostatecznie otrzymał 7,8 mln zł unijnego wsparcia.

W ogłoszonym w lipcu br. przetargu na wykonanie prac (wraz z częścią projektów wykonawczych) ich wartość określono na 17,5 mln zł. Wpłynęły cztery oferty (od prawie 12,8 mln zł do niespełna 30 mln zł), jedna z nich została odrzucona. Pod koniec października zamówienia udzielono poznańskiej firmie Jack-Bud (oferta za 21,5 mln zł). Przewidziany w przetargu termin zakończenia prac to koniec grudnia 2015 r.(PAP)

mtb/ mab/

bErJxfXC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)