Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Wnioski o uchylenie immunitetów 24 śląskim sędziom i prokuratorom

0
Podziel się:

Katowicki IPN zamierza postawić zarzuty 24 śląskim
sędziom i prokuratorom, którzy w pierwszych dniach stanu wojennego
oskarżali i skazywali na więzienie działaczy "Solidarności".
Instytut przesłał do sądów dyscyplinarnych wnioski o uchylenie im
immunitetów.

Katowicki IPN zamierza postawić zarzuty 24 śląskim sędziom i prokuratorom, którzy w pierwszych dniach stanu wojennego oskarżali i skazywali na więzienie działaczy "Solidarności". Instytut przesłał do sądów dyscyplinarnych wnioski o uchylenie im immunitetów.

Chodzi o prawników, którzy w oparciu o dekret o stanie wojennym oskarżali i wydawali wyroki więzienia między 12 a 16 grudnia 1981 r., kiedy ten akt prawny jeszcze nie obowiązywał - podał IPN.

Piotr Piątek z katowickiego IPN poinformował dziennikarzy, że wnioski o uchylenie immunitetów dotyczą siedmiu prokuratorów (jeden z nich ciągle pracuje, reszta jest w stanie spoczynku) i 17 sędziów, z których czterech pracuje, a 13 zostało przeniesionych w stan spoczynku.

"Podstawą do skierowania tych wniosków są ustalenia śledztwa, które wskazują na to, że jest uzasadnione podejrzenie popełnienia przez tych prokuratorów i sędziów przestępstw z art. 231 par. 1 kodeksu karnego i art. 189 par. 2 kodeksu karnego" - powiedział Piątek.

Chodzi o przekroczenie uprawnień i bezprawne pozbawienie wolności. W opinii prowadzących śledztwo, czyny te stanowią zbrodnię komunistyczną w rozumieniu ustawy o IPN.

Piątek odmówił podania dodatkowych szczegółów, tłumacząc do dobrem śledztwa. Nie chciał też powiedzieć, czy IPN nie obawia się oporu środowiska sędziów i prokuratorów przed pociągnięciem ich przedstawicieli odpowiedzialności.

"Nie chcę się wypowiadać w tym przedmiocie, ponieważ robimy to, co jest przewidziane przez ustawę. Jak się zachowają te osoby, to jest kwestia poza tym, co my robimy" - powiedział. Dodał, że nie chce, by jego wypowiedzi były postrzegane jako próba wpływu na organa dyscyplinarne.

W Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach prowadzone są cztery śledztwa dotyczące orzekania na podstawie dekretu o stanie wojennym. Wnioski o uchylenie immunitetów 24 prawnikom dotyczą tylko jednego z nich i należy się spodziewać kolejnych - w pozostałych postępowaniach.

IPN podkreśla, że w pierwszych dniach stanu wojennego działacze opozycji byli skazywani za czyny, które w chwili ich popełnienia nie były przez prawo zabronione.

Katowicki IPN prowadzi dziesiątki postępowań związanych z okresem stanu wojennego. Najważniejsze z nich - przeciwko autorom stanu wojennego - zakończyło się w kwietniu tego roku aktem oskarżenia, obejmującym dziewięć osób. Najważniejsi oskarżeni to generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak oraz były I sekretarz PZPR Stanisław Kania. Śledztwo w tej sprawie trwało 2,5 roku. Oskarżeni nie przyznali się do zarzutów i odmówili składania wyjaśnień. Prok. Piątek spodziewa się, że proces w tej sprawie ruszy jesienią, najpóźniej zimą. (PAP)

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)