Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Wręczono nagrody ekologiczne Zielone Czeki 2012

0
Podziel się:

Naukowcy, działacze i autorzy publikacji poświęconych środowisku znaleźli
się wśród laureatów tegorocznej edycji Zielonych Czeków - nagród za działalność proekologiczną,
przyznawanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Naukowcy, działacze i autorzy publikacji poświęconych środowisku znaleźli się wśród laureatów tegorocznej edycji Zielonych Czeków - nagród za działalność proekologiczną, przyznawanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W poniedziałek w Katowicach wręczono sześć indywidualnych nagród i jedną zespołową. Laureaci otrzymali po 7 tys. zł.

Zielone Czeki przyznawane są corocznie z okazji Dnia Ziemi. Od 1994 roku otrzymują je osoby wyróżniające się w działalności proekologicznej w regionie. To jedyna w Polsce tego rodzaju nagroda przyznawana za działalność ekologiczną osobom podejmującym działania na rzecz środowiska naturalnego poza swymi obowiązkami zawodowymi.

Spośród nominowanych kapituła nagrody, składająca się z ekspertów, pracowników naukowych oraz działaczy na rzecz ochrony środowiska i popularyzacji przyrody, wyłoniła laureatów w kilku kategoriach.

W kategorii innowacje i technologie Zielone Czeki otrzymał zespół w składzie: dr inż. Krystyna Kubica, prof. dr hab. inż. Andrzej Szlęk, dr inż. Robert Kubica - za wyniki pracy badawczej "Opracowanie technologii niskoemisyjnego spalania paliw stałych - węgla i biomasy, w kotłach małej mocy oraz strategii ich wdrażania".

W kategorii "programy i akcje proekologiczne w tym dotyczące ochrony przyrody" nagrodę przyznano Marcelemu Ślusarczykowi. Doceniono go m.in. za propagowanie postaw proekologicznych poprzez zaangażowanie w powstanie Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury.

Prof. Stanisław Czaja z Uniwersytetu Śląskiego został nagrodzony w kategorii "prace naukowo-badawcze" - za opracowanie i opublikowanie monografii pt. "Powodzie w dorzeczu górnej Odry". Publikacja jest próbą odpowiedzi na pytanie w jakim stopniu zmiany klimatyczne są efektem działalności gospodarczej człowieka, a w jakim wynikają z naturalnych przyczyn.

W kategorii "edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży" Zielony Czek wręczono Ewie Dziekońskiej. Kapituła doceniła jej wuieloletnią konsekwentną popularyzację idei zrównoważonego rozwoju i ochrony przyrody oraz promocję postaw proekologicznych wśród mieszkańców woj. śląskiego.

Za działania popularyzatorskie i promocję postaw proekologicznych nagrodzono dwie osoby. Tomasz Jonderko otrzymał ją m.in. za inwentaryzację pomników przyrody w Brennej i opracowanie na ten temat publikacji. Adam Kazimierz Podgórski został doceniony za działalność społeczną w założonym przez siebie Rudzkim Towarzystwie Przyjaciół Drzew, a w szczególności za organizowanie masowych akcji ekologiczno-edukacyjnych.

Nagrodę specjalną przyznano Maciejowi Bakesowi z Polskiego Radia Katowice za 40-letni dorobek dziennikarski w podejmowaniu tematów ekologicznych.

Zgodnie z regulaminem prawo zgłaszania kandydatów do Zielonych Czeków przysługuje instytucjom ochrony środowiska z woj. śląskiego, organizacjom pozarządowym o charakterze regionalnym, szkołom wyższym i instytucjom naukowym, izbom gospodarczym i Klubowi Publicystów Ochrony Środowiska EKOS oraz Komisji Ochrony Środowiska Sejmiku Woj. Śląskiego. W tym roku nominowano do Zielonych Czeków 64 osoby.(PAP)

kon/ mab/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)