Notowania

wiadomości
01.01.2012 08:23

Katowice: Wystawa kostiumów autorstwa Ewy Starowieyskiej

Projekty kostiumów oraz scenografii do spektakli teatralnych, autorstwa pochodzącej z Katowic cenionej scenografki Ewy Starowieyskiej będzie można oglądać w Muzeum Historii Katowic.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Projekty kostiumów oraz scenografii do spektakli teatralnych, autorstwa pochodzącej z Katowic cenionej scenografki Ewy Starowieyskiej będzie można oglądać w Muzeum Historii Katowic. *

Ewa Starowieyska podarowała Muzeum Historii Katowic swoje projekty przygotowane do spektakli w reżyserii Konrada Swinarskiego. Kolekcja obejmuje ok. 300 projektów, na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt z nich. "Ponadto pokażemy projekty realizowane do sztuk reżyserowanych przez wieloletniego dyrektora Teatru Współczesnego Erwina Axera, z którym Starowieyska długo współpracowała" - powiedziała PAP komisarz wystawy Katarzyna Gliwa.

Zdaniem Gliwy, Starowieyska wraz z Axerem stworzyła "niezwykły duet reżysersko-scenograficzny". W jej projektach "widać wyraźnie, w jaki szczególny sposób podchodziła do robienia swojej scenografii". "Nigdy nie wysuwała jej na plan pierwszy, tylko ilustrowała nią sztukę" - tłumaczyła Gliwa. Dodała, że w przypadku kostiumów, nie tylko projektowała strój dla aktora, ale wręcz określała charakter i osobowość bohatera. "Zawsze od siebie dorzuca pewne cechy, które powodują, że na jej projekty patrzymy jak na obrazy" - wyjaśniła komisarz.

Na wystawie zostanie zaprezentowany wątek rodzinny Starowieyskiej, która pochodzi z Katowic i jest córką znanego architekta Tadeusza Łobosa. Artystka o swoim dzieciństwie mówi niewiele, "wspomina jedynie zapach farb w pracowni ojca". Muzeum pokaże jej zdjęcia z dzieciństwa oraz fotografie wykonane podczas sesji przed trzema tygodniami.

Wystawa w Muzeum Historii Katowic zostanie otwarta 9 stycznia. Potrwa do końca lutego.

Ewa Starowieyska urodziła się 2 grudnia 1930 roku w Katowicach. W 1956 roku ukończyła wydział scenografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 60. rozpoczęła współpracę ze znakomitymi reżyserami Swinarskim i Axerem, z którymi realizowała spektakle na scenach polskich i zagranicznych. Przygotowała kostiumy i scenografię m.in. do "Trzech sióstr" Antoniego Czechowa (1963), "Androklesa i lwa" George'a Bernarda Shawa (1964), "Tanga" Sławomira Mrożka (1965), "Marii Stuart" Fryderyka Schillera (1969).(PAP)

ktp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz