Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Katowice: Wystawa "Piękne i bestia" w szpitalu

0
Podziel się:

Portrety kilkunastu pięknych kobiet, które pokonały "bestię", czyli raka
piersi, zaprezentowano na wystawie pt. "Piękne i bestia", otwartej w poniedziałek w Samodzielnym
Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Portrety kilkunastu pięknych kobiet, które pokonały "bestię", czyli raka piersi, zaprezentowano na wystawie pt. "Piękne i bestia", otwartej w poniedziałek w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Wystawę zdjęć autorstwa Tomasza Jodłowskiego otwarto w przypadający w poniedziałek Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Jest eksponowana w szpitalu, gdzie powstaje właśnie jeden z pierwszych w Polsce ośrodków specjalizujących się w kompleksowym leczeniu nowotworów piersi - tzw. breast unit. Działa tam już oddział chirurgii onkologicznej, jest również nowoczesna pracownia mammografii z mammografem spektralnym.

Docelowo w szpitalu pacjentka z rakiem piersi ma uzyskać pełną pomoc - od badań mammograficznych przez leczenie chirurgiczne, radio- i chemioterapię, pomoc psychologiczną, konsultację z chirurgiem plastycznym, a także wsparcie organizacji działających na rzecz chorujących na nowotwory. Pacjentki będą mogły liczyć na wsparcie amazonek, m.in. bohaterek Tomasza Jodłowskiego.

"Te zdjęcia to nasza radość życia, radość z każdej minuty, którą mamy. To chciałyśmy pokazać i to się udało. Kobiety takie jak my, które musiały walczyć z rakiem, unikają pokazywania się publicznie, boją się swojego wyglądu i oceny ze strony społeczeństwa. My pokazujemy, że te obawy są niesłuszne, że można cieszyć się życiem tak jak przed chorobą, albo nawet bardziej" - powiedziała Teresa Wilczek ze Stowarzyszenia Amazonek Relaks w Rudzie Śląskiej.

Zdjęcia Tomasza Jodłowskiego to portrety pokazujące ich uśmiechnięte lub zamyślone twarze. "Chciałem odejść od prostego skojarzenia, że zdjęcia amazonek to powinny być akty. Przecież przez chorobę nie straciły nic ze swojego człowieczeństwa. To fotografia humanistyczna, nie medyczna" - powiedział.

Co roku w Polsce 15 tys. kobiet dowiaduje się, że ma raka piersi. 4,5 tys. umiera. "Nowotwór w początkowym stadium jest uleczalny - powtarzamy od dawna, ale Europejski Dzień Walki Rakiem Piersi to kolejna okazja by o tym przypominać. Ta wystawa pokazuje, że +piękne+ mogą wygrać z +bestią+" - podkreślił dr Jan Włoch.

Do 2016 r. w całej Polsce ma powstać 20 ośrodków typu "breast unit" z międzynarodowym certyfikatem. Jak przekonują eksperci i wyniki badań, w takich właśnie placówkach uzyskuje się najlepsze wyniki leczenia. (PAP)

lun/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)