Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE chce ułatwić postępowania ws. przywłaszczenia tajemnicy handlowej

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaproponowała w czwartek dyrektywę, która ma ułatwić
sądom prowadzenie postępowań w sprawie przywłaszczenia poufnych informacji handlowych i usuwanie z
rynku produktów, które zostały wprowadzone z naruszeniem tajemnicy handlowej.

bECGzUsB

Komisja Europejska zaproponowała w czwartek dyrektywę, która ma ułatwić sądom prowadzenie postępowań w sprawie przywłaszczenia poufnych informacji handlowych i usuwanie z rynku produktów, które zostały wprowadzone z naruszeniem tajemnicy handlowej.

Z badania KE wynika, że w ostatniej dekadzie jedno na pięć przedsiębiorstw co najmniej raz padło ofiarą usiłowania kradzieży jego tajemnic handlowych. W 2013 roku 25 proc. firm zgłosiło kradzież informacji; w 2012 r. było to 18 proc. przedsiębiorstw.

"Cyberprzestępczość i szpiegostwo przemysłowe są niestety częścią rzeczywistości, w jakiej przedsiębiorstwa w Europie funkcjonują na co dzień. Musimy zapewnić, aby prawo dotrzymywało kroku obecnym czasom, a strategiczne zasoby przedsiębiorstw były odpowiednio chronione przed kradzieżą i nadużyciem" - oświadczył komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Michel Barnier.

bECGzUsD

Z kolei komisarz UE ds. przemysłu Antonio Tajani zwrócił uwagę, że ochrona tajemnic handlowych jest szczególnie ważna dla mniejszych firm. "Przestrzegają one intensywniej tajemnicy handlowej niż większe przedsiębiorstwa - częściowo ze względu na koszty patentów i ochrony przed naruszeniem tajemnicy. Utrata tajemnicy handlowej i ujawnienie kluczowego pomysłu konkurentom oznacza dla małych i średnich przedsiębiorstw katastrofalny spadek wartości i przyszłej efektywności" - oświadczył Tajani.

Z badania KE wynika też, że aż 59 proc. firm jest zniechęconych do prowadzenia działalności transgranicznej w UE m.in. ze względu na rozdrobnienie przepisów w sprawie ochrony tajemnicy handlowej i różnice w tej kwestii między poszczególnymi krajami.

Polska, Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia, Niemcy, Finlandia, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania i Szwecja mają prawo dotyczące przywłaszczenia tajemnicy handlowej, choć Niemcy, Finlandia, Grecja, Dania i Hiszpania nie mają jej definicji.

Z kolei Belgia, Francja, Irlandia, Luksemburg, Malta, Holandia i Wielka Brytania nie mają przepisów dotyczących tajemnicy handlowej w prawie cywilnym, w związku z tym jej ochrona polega na interpretacji innych przepisów przez sędziów. Co więcej, na Cyprze poufne informacje handlowe są chronione tylko kontraktami.

bECGzUsJ

Czwartkowa propozycja Komisji wprowadza wspólną definicję tajemnicy handlowej, a także wskazuje środki, przy pomocy których ofiary przywłaszczenia tajemnicy handlowej mogą uzyskać odszkodowanie. Ma to ułatwić krajowym sądom prowadzenie postępowań w sprawie przywłaszczenia poufnych informacji handlowych i usuwanie z rynku produktów wprowadzonych z naruszeniem tajemnicy handlowej.

Nowe przepisy mają też ułatwić firmom uzyskanie odszkodowania za nielegalne przywłaszczenie i wykorzystanie poufnych informacji. (PAP)

jzi/ jo/ pad/ jbr/

bECGzUte
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)