Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: Gazociąg Północny nie przechodzi przez Natura 2000

0
Podziel się:

Zdaniem Komisji Europejskiej, projektowana
trasa niemiecko-rosyjskiego Gazociągu Północnego nie przechodzi
przez obszary chronione w ramach unijnej sieci Natura 2000. KE na
razie nie przeprowadzi osobnej analizy wpływu tej inwestycji na
środowisko.

Zdaniem Komisji Europejskiej, projektowana trasa niemiecko-rosyjskiego Gazociągu Północnego nie przechodzi przez obszary chronione w ramach unijnej sieci Natura 2000. KE na razie nie przeprowadzi osobnej analizy wpływu tej inwestycji na środowisko.

"Gazociąg Północny nie przechodzi przez Naturę 2000" - powiedział w poniedziałek PAP na konferencji prasowej Ferran Tarradellas, rzecznik komisarza ds. energii Andrisa Piebalgsa.

Potwierdził też wcześniejsze informacje, że KE nie przeprowadzi na razie analizy wpływu na środowisko budzącego kontrowersje w Polsce, na Litwie, w Szwecji i Finlandii Gazociągu Północnego, który ma przebiegać po dnie Morza Bałtyckiego z Rosji do Niemiec. Ze swoją oceną KE poczeka na analizę, którą do końca roku ma przygotować inwestor, czyli rosyjsko-niemieckie konsorcjum Nord Stream.

"Jak będziemy mieć tę analizę, wówczas powiemy, czy istnieje zagrożenie dla środowiska" - powiedział Tarradellas.

"Przewodniczący KE Jose Barroro i komisarz Piebalgs wielokrotnie mówili, że projekt ten będzie +mile widziany+, o ile spełnia unijne przepisy dotyczące ochrony środowiska" - dodał.

W piątek Jose Barroso zapewnił w Wilnie, że Komisja "uważnie śledzi" projekt Gazociągu Północnego, "tak by upewnić się, że jest prowadzony zgodnie z środowiskowymi regulacjami".

Tymczasem według wielu polityków i przedstawicieli organizacji ekologicznych projekt jest niebezpieczny dla środowiska, m.in. ze względu na broń chemiczną zalegającą od II wojny światowej na dnie morza.

Zdaniem Krzysztofa Mączkowskiego, radnego PiS, którego skarga w sprawie inwestycji była omawiana we wtorek w Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, projekt przechodzi przez unijną sieć natura 2000 w części fińskiej, szwedzkiej i niemieckiej. Także uczestnicząca w debacie w PE ekspert z polskiego przedstawicielstwa przy UE w Brukseli wskazywała, że "zanieczyszczenia, jakie spowoduje gazociąg, będą szkodzić obszarom Natura 2000 w Polsce, takim jak Zatoka Pomorska i Ławica Słupska".

Planowaną trasę projektu krytykują też Szwecja i Finlandia, domagając się od inwestora propozycji alternatywnego rozwiązania. Jak pisał w ubiegłym tygodniu "Der Tagesspiegel", Finlandia chciałaby przesunięcia gazociągu bardziej na południe, choć wówczas znalazłby się on w estońskiej strefie ekonomicznej.

W Szwecji ekolodzy wskazują na szkody dla obszarów chronionych w ramach programu Natura 2000, m.in. płycizn Hoburgs Bank i Północna Midsjoebank, znajdujących się w szwedzkiej strefie ekonomicznej na południe od Gotlandii. O zagrożeniu, jakie dla zimujących tam ptaków stanowiłaby budowa gazociągu, informował szwedzki państwowy Urząd Ochrony Środowiska (NVV) w oficjalnej opinii przekazanej zainteresowanym państwom nadbałtyckim 16 lutego br.

Inwestor chce, by budowa morskiego odcinka Gazociągu Północnego rozpoczęła się wiosną 2008 roku. Pierwsza nitka magistrali, którą rosyjski gaz popłynie do Niemiec z pominięciem Polski i innych krajów tranzytowych, powinna być uruchomiona w drugiej połowie 2010 roku.

Gazociąg będzie przebiegać przez wyłączne strefy ekonomiczne bądź wody terytorialne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Pośrednio dotyczy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

Inga Czerny(PAP)

icz/ kot/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)