Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE namawia Europę do wspólnej walki z chorobą Alzheimera

0
Podziel się:

Komisja Europejska wezwała w środę kraje członkowskie, by połączyły wysiłki
w badaniach, zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera. Cierpi na nią w Unii Europejskiej co
najmniej 7 mln osób, a według prognoz wraz ze starzeniem się europejskiego społeczeństwa do 2020 r.
liczba chorych ma się podwoić.

*Komisja Europejska wezwała w środę kraje członkowskie, by połączyły wysiłki w badaniach, zapobieganiu i leczeniu choroby Alzheimera. Cierpi na nią w Unii Europejskiej co najmniej 7 mln osób, a według prognoz wraz ze starzeniem się europejskiego społeczeństwa do 2020 r. liczba chorych ma się podwoić. *

"Musimy pracować razem na rzecz zapobiegania chorobie Alzheimera. Musimy dać dowód naszej solidarności z osobami dotkniętymi demencją, dzieląc się dobrymi doświadczeniami w zapewnieniu im koniecznej opieki, przy poszanowaniu ich praw i godności" - oświadczyła unijna komisarz ds. zdrowia Andrulla Wasiliu.

Komisarz ds. badań Janez Potocznik podkreślił, że efekty badań nad chorobą byłyby wielokrotnie większe i szybsze, gdyby poszczególne programy naukowe były koordynowane - tak, by nie dublować wysiłków. Obecnie 85 proc. publicznych środków na badania i rozwój jest wydawanych w krajach UE bez koordynacji z innymi państwami. "Przekroczymy nowy ważny etap, jeśli kraje członkowskie zaczną koordynować swoje narodowe programy badań na podstawie wspólnie uzgodnionego harmonogramu" - powiedział Potocznik.

KE przedstawiła w środę propozycję wspólnego pilotażowego programu badań nad chorobą Alzheimera, który ma być przyjęty przez kraje członkowskie jesienią. Dotąd 20 krajów członkowskich, w tym Polska, wyraziło zainteresowanie tą inicjatywą. Nie przewiduje się żadnych dodatkowych środków unijnych na ten program, ale w ramach 7. programu ramowego badań i rozwoju na lata 2007-13 na badania nad chorobą Alzheimera przeznaczono już co najmniej 24 mln euro. Kolejne 8 mln przeznaczono na badania dotyczące organizacji i polepszenia długoterminowej opieki nad osobami starszymi w UE.

Choroba Alzheimera, poza dramatem osób nią dotkniętych oraz ich najbliższych, niesie za sobą ogromne koszty społeczne i ekonomiczne. Sama opieka nad chorymi to nakłady sięgające 21 tys. euro na pacjenta rocznie.

Na konferencji prasowej w środę komisarz Wasiliu oceniła też, że rozprzestrzenianie się nowej grypy w UE nabierze tempa z powodu wakacyjnych wyjazdów, co - w połączeniu z przypadkami "zwykłej" grypy sezonowej - stwarza ryzyko zwiększonej liczby zgonów jesienią.

W związku z tym "nadzwyczajna rada ministrów (zdrowia) UE jest zwołana na początek października" - powiedziała komisarz. Ujawniła założenia przygotowywanej propozycji KE: wspólną strategię publicznych zamówień szczepionki na wirusa H1N1, gdy będzie już ona dostępna na rynku, oraz koordynowane kampanie szczepień. Za zbędne uznała zalecenia rezygnacji z wyjazdów, pozostawiając wolną rękę władzom krajowym albo liniom lotniczym we wprowadzaniu ewentualnych restrykcji.

Wasiliu podała też dane z UE dotyczące nowej grypy: stwierdzono 17 189 przypadków oraz 33 zgony (29 w Wielkiej Brytanii i 4 w Hiszpanii). Poza UE zdiagnozowano blisko 150 tys. przypadków; zmarło 810 osób.

Michał Kot (PAP)

kot/ icz/ awl/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)