Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE: ogromne i nieuzasadnione różnice w cenach połączeń w sieci komórkowej

0
Podziel się:

Różnica w cenach między najtańszymi połączeniami w sieci komórkowej w UE na
Litwie a najdroższymi w Holandii wynosi 774 proc. KE uważa, że to nieuzasadniona różnica i na
wrzesień zapowiada propozycję w tej sprawie. Polska ma jedne z tańszych połączeń.

Różnica w cenach między najtańszymi połączeniami w sieci komórkowej w UE na Litwie a najdroższymi w Holandii wynosi 774 proc. KE uważa, że to nieuzasadniona różnica i na wrzesień zapowiada propozycję w tej sprawie. Polska ma jedne z tańszych połączeń.

Zgodnie z danymi z 2011 r., którymi posiłkuje się Komisja Europejska, cena połączenia w sieci komórkowej za minutę wynosi na Litwie 1,9 eurocenta, w Rumunii - 2,2 eurocenta, na Łotwie - 3,5 eurocenta, w Bułgarii - 4,4 eurocenta, a w Polsce 4,5 eurocenta.

Tymczasem w Holandii minuta rozmowy w sieci komórkowej kosztuje aż 14,7 eurocenta, podobnie w Luksemburgu - 14,6 eurocenta. Powyżej 13 eurocentów za minutę trzeba zapłacić w Belgii, na Malcie i w Hiszpanii. Średnia unijna cena za minutę połączenia to 9,1 eurocenta.

Jak argumentuje KE, takich rozbieżności cenowych nie można wyjaśnić różnicami w jakości czy kosztach świadczenia usług, ani też różnicami między siłą nabywczą konsumentów w poszczególnych państwach.

"Dane te wyraźnie pokazują, że 28 krajowych rynków telekomunikacyjnych nie przynosi konsumentom korzyści, jakie dałby im jednolity rynek. Pilne podjęcie działań w celu stworzenia prawdziwie jednolitego rynku (...) ma pierwszorzędne znaczenie dla całej Unii Europejskiej" - powiedziała cytowana w informacji prasowej komisarz UE ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes.

Komisarz zapowiedziała, że we wrześniu przedstawi "nowy pakiet służący wzmocnieniu jednolitego rynku telekomunikacyjnego". (PAP)

jzi/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)