Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE publikuje strategię dla przemysłu stalowego w Europie

0
Podziel się:

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek strategię dla europejskiego
przemysłu stalowego, która ma na celu poprawę konkurencyjności i innowacyjności branży, stojącej
wobec wielu wyzwań, jak spadek popytu, nadmierne moce produkcyjne czy wysokie ceny energii.

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek strategię dla europejskiego przemysłu stalowego, która ma na celu poprawę konkurencyjności i innowacyjności branży, stojącej wobec wielu wyzwań, jak spadek popytu, nadmierne moce produkcyjne czy wysokie ceny energii.

Jak podkreślił komisarz UE ds. przemysłu i przedsiębiorczości Antonio Tajani, strategia dla ożywienia sektora stalowego to "wyraźny sygnał dla przemysłu, że jest to strategicznie ważny sektor dla Europy i potencjalny motor wzrostu gospodarczego". "Przemysł stalowy ma obiecującą przyszłość w Europie. Utrzymując czołową pozycję, jeśli chodzi o innowacyjne produkty, co tradycyjnie jest mocną stroną tego sektora, może on osiągnąć konkurencyjną przewagę w skali globalnej" - ocenił komisarz.

Z danych Komisji wynika, że popyt na stal w Europie jest obecnie o 27 proc. niższy, niż przed obecnym kryzysem gospodarczym. Od 2007 do 2011 r. zatrudnienie w sektorze spadło o 10 proc. Jednak UE pozostaje drugim producentem stali na świecie, wytwarzając 177 mln ton stali rocznie, czyli 11 proc. całej światowej produkcji, i zatrudniając 360 tysięcy ludzi.

Przykładem kłopotów sektora były niedawne decyzje stalowego giganta ArcelorMittal o zwolnieniach w zakładach we Francji, Luksemburgu i Belgii.

Aby wspomóc branżę konieczne są działania stymulujące popyt na stal. Europejski przemysł stalowy jest w stanie wyprodukować 217 mln ton stali rocznie, ale nadwyżka zdolności produkcyjnych szacowana jest na 80 mln ton. KE wskazuje, że popyt na stal w krajach UE zależy w dużym stopniu od kondycji kilku gałęzi przemysłu, jak budownictwo i przemysł motoryzacyjny, które razem zgłaszają 40 proc. europejskiego zapotrzebowania na stal. Kondycję tych gałęzi osłabił kryzys gospodarczy, dlatego - ocenia KE - należy wspierać ożywienie tych branży w ramach istniejących inicjatyw unijnych, jak CARS 2020.

Częścią strategii KE jest zwiększenie innowacyjności przemysłu stalowego poprzez promowanie przyjaznych środowisku technologii, badania nad nowymi rodzajami stali, a także zapewnienie przystępnych cen energii. Komisja proponuje krajom, by rozważyły podjęcie działań służących redukcji cen energii dla energochłonnych gałęzi przemysłu, np. zmniejszenie podatków i opłat, stanowiących część kosztów energii.

Komisja chce również ograniczyć ciężary związane z nadmiernymi czy nieodpowiednimi regulacjami. Do końca roku zamierza dokonać przeglądu regulacji dotyczących sektora stalowego.

W strategii zapowiedziano też wzmocnienie walki z oszustwami na podatku VAT od produktów stalowych. W niektórych krajach członkowskich, w tym Polsce, producenci stali tracą też z powodu oszustw na podatku VAT. Z dokumentów KE wynika, że w wielu przypadkach nieuczciwa konkurencja czarnego rynku produktów stalowych zmusza huty do ograniczenia produkcji. W niektórych krajach oszustwa na VAT doprowadziły do spadku produkcji i sprzedaży prętów stalowych o 15 proc. w 2012 r. i o 30 proc w tym roku. Z tym problemem boryka się Polska.

Europejskim producentom stali należy też zapewnić uczciwy dostęp na rynki krajów trzecich, tak by nie byli oni ofiarami nieuczciwych praktyk handlowych - podkreśla KE. Zamierza też monitorować eksport i import złomu.

Komisja proponuje też wykorzystanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji na szkolenia pracowników, szczególnie młodych, i przekwalifikowanie tych, którzy tracą pracę wskutek restrukturyzacji sektora stalowego. Tajani zapowiedział, że za rok KE oceni postępy we wdrażaniu strategii.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

awi/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)