Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE rozpoczyna dialog ws. ruchu bezwizowego z Kosowem

0
Podziel się:

KE rozpoczęła w czwartek dialog ws. liberalizacji ruchu wizowego z Kosowem,
ostatnim krajem Bałkanów Zachodnich, który nie korzysta z ruchu bezwizowego z UE. Jego zakończenie
to jednak odległa perspektywa.

KE rozpoczęła w czwartek dialog ws. liberalizacji ruchu wizowego z Kosowem, ostatnim krajem Bałkanów Zachodnich, który nie korzysta z ruchu bezwizowego z UE. Jego zakończenie to jednak odległa perspektywa.

"Wiem, jak ważny jest ruch bezwizowy dla obywateli Kosowa, i cieszę się, że rozpoczynamy dialog. Czy i jak szybko obywatele uzyskają przywilej ruchu bezwizowego będzie całkowicie zależało od tego, czy rząd Kosowa będzie kontynuował wysiłki w przeprowadzeniu reform na obszarze przestrzegania prawa" - powiedziała komisarz ds. rynku wewnętrznego Cecilia Malmstroem w czwartek w Prisztinie.

KE wymaga reform oraz ich praktycznego wdrożenia w życie m.in. w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo dokumentów podróży, zarządzanie granicami, migracja i azyl, a także reform w dziedzinie porządku publicznego i bezpieczeństwa, mających poprawić skuteczność walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją.

Celem dialogu wizowego, jak w przypadku innych krajów Bałkanów Zachodnich, jest ostatecznie zniesienie obowiązku wizy Schengen dla obywateli w przypadku krótkich (nieprzekraczających trzech miesięcy) wyjazdów do UE.

W przeszłości UE prowadziła dialog wizowy z pięcioma krajami Bałkanów Zachodnich, który szczęśliwie zakończył się liberalizacją dla obywateli Macedonii, Czarnogóry i Serbii w grudniu 2009 roku, a także Albanii oraz Bośni i Hercegowiny w listopadzie 2010.

Dla porównania dialog wizowy z Albanią - od czasu jego uruchomienia do zniesienia obowiązku wizowego - trwał trzy lata. Oczekuje się, że z Kosowem może potrwać przynajmniej tyle samo.

Przeszkodą mogą być obawy niektórych państw przed wzrostem i tak już dużej liczby uchodźców z Kosowa, którzy starają się o azyl w UE. Np. według danych biura ds. uchodźców w Belgii w samym 2011 roku o azyl starało się 1458 kosowskich Albańczyków.

Innym problemem jest wciąż brak jedności wśród państw członkowskich UE w sprawie uznania niepodległości tej byłej serbskiej prowincji. Tymczasem na koniec negocjacji prowadzonych przez KE potrzebna będzie jednomyślna zgoda wszystkich 27 państw UE.

Z Brukseli Inga Czerny (PAP)

icz/ az/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)