Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KE: znak dziedzictwa europejskiego we wszystkich krajach UE

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek rozszerzenie inicjatywy znaku
dziedzictwa europejskiego, nadanego m.in. Stoczni Gdańskiej jako kolebce Solidarności, na wszystkie
kraje UE. Dotychczas projekt obejmuje zaledwie 17 krajów członkowskich.

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek rozszerzenie inicjatywy znaku dziedzictwa europejskiego, nadanego m.in. Stoczni Gdańskiej jako kolebce Solidarności, na wszystkie kraje UE. Dotychczas projekt obejmuje zaledwie 17 krajów członkowskich.

Idea znaku dziedzictwa europejskiego narodziła się w 2006 r., gdy 17 państw UE zdecydowało się na wyróżnienie obiektów, które upamiętniają historię integracji Europy. Wtorkowa propozycja KE ma zwiększyć prestiż inicjatywy i umożliwić kolejnym państwom dopisanie swoich obiektów do istniejącej już listy 64 miejsc (głównie budynków, pomników, miast i stanowisk archeologicznych).

"Jestem przekonana, że znak dziedzictwa europejskiego przyczyni się do zwiększenia wiedzy społeczeństwa o naszym wspólnym, a jednocześnie różnorodnym dziedzictwie kulturowym, a także pobudzi turystykę kulturalną i dialog międzykulturowy" - powiedziała unijna komisarz ds. edukacji i kultury Andrulla Wasiliu.

Propozycja KE zakłada dobrowolne uczestnictwo państw w programie. Miałyby one wskazywać maksymalnie dwa obiekty rocznie, które ubiegałyby się o przyznanie znaku dziedzictwa. Kandydatury ocenialiby niezależni eksperci, a do grona odznaczonych dołączałby rocznie jeden obiekt z każdego z państw członkowskich.

Znak "europejskiego dziedzictwa", za którym nie idą bezpośrednio żadne dodatkowe środki finansowe, ma być przyznawany obiektom, które odegrały kluczową rolę w historii Unii Europejskiej. Decydująca byłaby zatem ich wartość symboliczna, a nie walory estetyczne czy architektoniczne. Ponadto - czego brak np. w przypadku zakwalifikowania na listę światowego dziedzictwa UNESCO - podkreślony byłby wymiar edukacyjny dla młodzieży.

Jeśli propozycja KE zostanie zatwierdzona przez kraje członkowskie i Parlament Europejski, decyzja będzie mogła wejść w życie w 2011 lub 2012 roku. Nowe kraje będą miały szansę dopisać swoje obiekty do listy takich miejsc jak dom Roberta Schumana w pobliżu Metzu, opactwo w Cluny, ateński Akropol czy Plac na Kapitolu w Rzymie. Polskę reprezentują na liście: Stocznia Gdańska, Miasto Lublin, gnieźnieńskie Wzgórze Lecha oraz katedra na Wawelu. (PAP)

kla/ kot/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)