Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kempa i Wassermann ponownie w hazardowej komisji śledczej

0
Podziel się:

Sejm przegłosował w piątek kandydatury posłów PiS Beaty Kempy i Zbigniewa
Wassermanna do hazardowej komisji śledczej. Po miesiącu wracają więc oni do pracy w komisji.

Sejm przegłosował w piątek kandydatury posłów PiS Beaty Kempy i Zbigniewa Wassermanna do hazardowej komisji śledczej. Po miesiącu wracają więc oni do pracy w komisji.

Kandydatury posłów PiS głosowane były osobno. Za powrotem Kempy do komisji opowiedziało się 235 posłów, 26 było przeciw, 176 wstrzymało się od głosu. Za Wassermannem głosowało 230 posłów, 193 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

W obu przypadkach udział w głosowaniu wzięło 437 posłów, a bezwzględna większość wynosiła 219 głosów.

W głosowaniu nad kandydaturą Kempy 165 posłów PO wstrzymało się od głosu. 22 przedstawicieli Platformy głosowało przeciw posłance PiS (w tym m.in. wiceszef klubu Rafał Grupiński i trzej posłowie z komisji hazardowej: Mirosław Sekuła, Sławomir Neumann i Jarosław Urbaniak). 5 posłów PO poparło Kempę, m.in. Jarosław Gowin i Antoni Mężydło.

Klub PiS w całości (152 posłów) poparł Kempę.

W klubie Lewicy za kandydaturą posłanki PiS opowiedziało się 33 posłów, a 6 wstrzymało się od głosu - m.in. Ryszard Kalisz. Za jej kandydaturą opowiedział się też w większości klubu PSL - 28 posłów; jeden z ludowców był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Spośród kół parlamentarnych Kempę poparło 8 posłów Polski Plus i 3 z SdPl, a także 6 posłów niezrzeszonych.

W głosowaniu nad kandydaturą Wassermanna 186 posłów Platformy było przeciw. 5 przedstawicieli PO wstrzymało się od głosu (m.in. Jarosław Gowin i Adam Szejnfeld)
, a jeden - Antoni Mężydło - poparł kandydaturę posła PiS.

Podobnie jak w przypadku Kempy, klub PiS w całości poparł kandydaturę Wassermanna. Głosowało za nim także 33 posłów Lewicy, a 6 wstrzymało się od głosu - m.in. Ryszard Kalisz. Za Wassermannem opowiedziało się ponadto 28 posłów PSL; jeden z ludowców był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Spośród kół parlamentarnych posła PiS poparło 8 posłów Polski Plus i 3 z SdPl, a także 5 posłów niezrzeszonych.

Na porannym posiedzeniu Prezydium Sejmu odrzuciło zastrzeżenia klubu PO wobec kandydatur posłów PiS.

Według posłów PO, Kempa i Wassermann, zgłaszając w 2007 r. jako przedstawiciele ówczesnego rządu uwagi do projektu zmian w tzw. ustawie hazardowej, brali czynny udział w procesie legislacyjnym. W związku z tym, nie są oni bezstronni w sprawie, którą bada komisja i nie powinni zasiadać w niej - uważa PO. W ocenie Platformy, zarówno Kempa, jak i Wassermann proponowali zmiany merytoryczne w ustawie hazardowej. Platforma uważa, że nie ustały przesłanki, które legły u podstaw wykluczenia Kempy i Wassermanna z komisji śledczej.

Natomiast przedstawiciele PiS uważają, że nie ma żadnych podstaw do tego, by ta dwójka posłów nie zasiadała w hazardowej komisji śledczej, ponieważ zgłaszając uwagi do projektu nowelizacji ustawy hazardowej wykonywali wyłącznie obowiązki wypływające z funkcji, jakie wtedy pełnili

Posłowie PiS zostali na początku grudnia wyłączeni z komisji śledczej w związku z tym, że w 2007 r. jako członkowie rządu zgłaszali uwagi do projektu zmian w ustawie o grach losowych i zakładach wzajemnych. Wnioskujący o ich przesłuchanie posłowie PO argumentowali, że w ten sposób uczestniczyli w procesie legislacyjnym, który bada komisja śledcza. (PAP)

ajg/ la/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)