Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kenia: Piraci uprowadzili u wybrzeży Jemenu grecki statek?

0
Podziel się:

Piraci uprowadzili w czwartek u wybrzeży Jemenu na wodach Zatoki
Adeńskiej grecki masowiec - podały w niedzielę kenijskie władze morskie. Według źródeł greckich
atak piratów mógł być nieudany.

*Piraci uprowadzili w czwartek u wybrzeży Jemenu na wodach Zatoki Adeńskiej grecki masowiec - podały w niedzielę kenijskie władze morskie. Według źródeł greckich atak piratów mógł być nieudany. *

Statek znajdował się 36 mil morskich od jemeńskiego portu Balhaf. Wiadomości o porwaniu pojawiły się dopiero w sobotę - powiedział Andrew Mwangura, koordynator Wschodnioafrykańskiego Programu Pomocy Morskiej.

Red Sea Spirit został zajęty w czwartek przez uzbrojonych ludzi u wybrzeży Jemenu. Należący do greckiego armatora masowiec płynął pod flagą Panamy - powiedział Mwangura.

Operator statku, firma Sekur Holdings nie potwierdziła wiadomości o porwaniu - podał rzecznik greckiego ministerstwa żeglugi. Agencji Reutera nie udało się skontaktować z firmą Sekur Holdings.

Jednocześnie piraci, którzy w połowie października porwali chiński statek De Xin z ładunkiem węgla, poinformowali, że mogą zwolnić go w przyszłym tygodniu. Na pokładzie statku jest 25 członków chińskiej załogi.

"Trwają negocjacje między nami a właścicielami o uwolnienie chińskiego statku. Zgodziliśmy się na 3,5 mln dolarów w zamian za uwolnienie" - powiedział pirat imieniem Mohamed agencji Reutera ze stanowiącego bazę piratów somalijskiego portu Haradheere.

Somalijscy piraci nadal wymykają się zagranicznym okrętom patrolującym wody wokół Rogu Afryki. Przetrzymują obecnie co najmniej 13 statków i ponad 200 marynarzy.

W porwaniach była przerwa ze względu na porę monsunów, ale morskie gangi w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zaostrzyły ataki i rozszerzyły teren działania po Seszele.

W ciągu roku, do 20 października były 324 porwania statków - wynika z danych Międzynarodowego Biura Morskiego. Somalijscy piraci dokonali w tym czasie na wodach Zatoki Adeńskiej i u wschodnich wybrzeży Somalii 174 ataków, porwali 35 statków z 587 członkami załóg. (PAP)

klm/ ro/

5176564

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)