Notowania

wiadomości
06.12.2013 02:52

Kerry: Mandela zostanie zapamiętany jako pionier pokoju

Nelson Mandela pozostanie zapamiętany jako pionier na rzecz pokoju. Choć zmarł, to przykład jaki ustanowił dla ludzkości, żyje dalej - powiedział w czwartek szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Nelson Mandela pozostanie zapamiętany jako pionier na rzecz pokoju. Choć zmarł, to przykład jaki ustanowił dla ludzkości, żyje dalej - powiedział w czwartek szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. *

"Długa droga do wolności Mandeli nadała nowy sens odwadze, charakterowi, przebaczaniu i godności ludzkiej. Teraz, gdy się zakończyła, przykład jaki ustanowił dla ludzkości żyje nadał. Będzie zapamiętany jako pionier na rzecz pokoju" - oświadczył Kerry na wieść o śmierci pierwszego czarnoskórego prezydenta RPA, który za walkę z apartheidem jedną trzecią swego życia spędził w więzieniach.

Sekretarz stanu USA przyznał, że "mało jest na świecie ludzi tak odważnych, z którymi spotkanie odmienia cię na zawsze". Podkreślił, że Mandela jest bohaterem jego żony Teresy, którą jako młodą kobietę zainspirował do protestów przeciwko apartheidowi. Wyznał, że mieli z małżonką honor spędzić święto Dziękczynienia z Mandelą w 2007 roku. "Uderzyło mnie to, jaki był ciepły, otwarty, spokojny" - powiedział.

Kerry opisał też wizytę w maleńkiej celi, w której Mandela był więziony na Robben Island. Gdy po 27 latach ją opuszczał, choć jego wzrok był osłabiony, to on "wciąż potrafił dostrzegać to, co najlepsze dla jego kraju, a nawet objąć każdego z więziennych strażników".

"Nelsonowi Mandeli obce były uczucia nienawiści. Oskarżenia odrzucał na rzecz pojednania. Dawał z siebie wszytko, aby pogodzić swój kraj i wprowadzić go z powrotem do wspólnoty narodów" - powiedział Kerry. "Dziś ludzie na całym świecie, którzy tęsknią za demokracją, patrzą na naród Mandeli i jego demokratyczną konstytucję jako pełen nadziei przykład tego, co jest możliwe" - dodał.

Prezydent Barack Obama polecił na znak żałoby po śmierci Nelsona Mandeli opuszczenie flag do połowy masztu do zachodu słońca w poniedziałek 9 marca. (PAP)

icz/ jm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz