Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KFOR i Eulex wzmacniają kontrolę na granicy kosowsko-serbskiej

0
Podziel się:

Dowodzone przez NATO siły międzynarodowe KFOR i unijna misja
prawno-policyjna Eulex rozpoczęły w czwartek wspólną operację mającą na celu wzmocnienie kontroli
na granicy w północnym Kosowie, zamieszkanym w większości przez Serbów - podało NATO w komunikacie.

Dowodzone przez NATO siły międzynarodowe KFOR i unijna misja prawno-policyjna Eulex rozpoczęły w czwartek wspólną operację mającą na celu wzmocnienie kontroli na granicy w północnym Kosowie, zamieszkanym w większości przez Serbów - podało NATO w komunikacie.

Wzmocniona została kontrola przejścia Jarinje, jednego z dwóch (obok przejścia Brnjak) przejść granicznych między Kosowem a Serbią. Celem wspólnej operacji jest uszczelnienie granicy, gdzie wokół oficjalnego posterunku powstały nielegalne przejścia, i zapobieżenie kontrabandzie.

Serbowie w Kosowie nie uznają władz w Prisztinie i odmawiają im prawa do kontroli przejść Jarinje i Brnjak. We wrześniu wznieśli kilkanaście blokad uniemożliwiających dostęp do tych przejść.

Serbowie z Kosowa sądzą, że kontrolując granicę władze kosowskie chcą jeszcze bardziej odizolować ich od Belgradu, który uważa, że przejścia te powinny być pod kontrolą serbską.

W połowie września mimo protestów Belgradu, który nie uznaje niepodległości Kosowa, granicę z Serbią obsadziły mieszane zespoły sił KFOR i misji Eulex oraz policjantów i celników kosowskich. Na granicy doszło do starć między demonstrującymi kosowskimi Serbami a żołnierzami sił KFOR.

Zajścia na granicy stały się powodem zawieszenia rozmów serbsko-kosowskich, prowadzonych w Brukseli pod egidą UE. Rozmowy te mają na celu ułatwienie życia ludziom i usprawnienie kontaktów między Serbią a Kosowem, dawną prowincją Serbii, która - wbrew Belgradowi - ogłosiła w 2008 roku niepodległość.

W środę Komisja Europejska zaleciła przyznanie Serbii statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej, ale nie określiła daty rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych. Otwarcie negocjacji KE uzależnia właśnie od poprawy stosunków Belgradu z Kosowem. (PAP)

ksaj/ ap/

9979506 9979294 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)