Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGHM nie będzie eksploatować odkrywki na Dolnym Śląsku

0
Podziel się:

KGHM Polska Miedź nie będzie zagospodarowywać węgla brunatnego z kopalni
odkrywkowej na Dolnym Śląsku - poinformowała we wtorek rzeczniczka spółki Anna Osadczuk. Firma
uznała, że jest to dla niej nieopłacalne.

KGHM Polska Miedź nie będzie zagospodarowywać węgla brunatnego z kopalni odkrywkowej na Dolnym Śląsku - poinformowała we wtorek rzeczniczka spółki Anna Osadczuk. Firma uznała, że jest to dla niej nieopłacalne.

Kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego miała powstać na terenie sześciu gmin w powiatach lubińskim i legnickim. Wywołało to protesty mieszkańców okolicznych gmin, którzy obawiali się wysiedleń i degradacji środowiska.

Rzeczniczka KGHM powiedziała PAP, że spółka nie będzie się angażować w to przedsięwzięcie, ponieważ jest ono dla niej nieopłacalne. Dodała, że wpływ na decyzję władz firmy miały też protesty mieszkańców okolic przyszłej odkrywki. "Chcieliśmy jasno i wyraźnie stwierdzić, że nie jesteśmy zainteresowani tego typu kopalnią" - powiedziała.

"KGHM próbuje poszukiwać nowych technologii pozyskania tańszej energii. W ubiegłym tygodniu ogłosiliśmy, że jesteśmy zainteresowani projektem zgazowania węgla pod ziemią" - powiedziała Osadczuk. Jak wyjaśniła, podziemna gazyfikacja węgla to przemysłowy proces, który pozwala na zamienienie węgla w gaz. Polega on na wtłoczeniu tlenu do podziemnych pokładów. Zachodzi reakcja chemiczna, w wyniku której powstaje gaz. Może być on później wykorzystany jako surowiec lub paliwo na potrzeby elektrowni.

Rzeczniczka powiedziała, że w grudniu 2008 roku ówczesny zarząd KGHM podpisał z Polską Grupą Energetyczną list intencyjny, w którym strony ustaliły, że nawiążą współpracę w sprawie przemysłowego zagospodarowania położonych w regionie legnickim zasobów węgla brunatnego dla celów produkcji energii elektrycznej. "Dzisiaj prezes PGE otrzyma od nas informację, że rezygnujemy z tych postanowień" - wyjaśniła.

We wrześniu 2009 r. na trenie gmin: Lubin, Kunice, Ruja, Ścinawa, Miłkowice i Prochowice, które sąsiadują z planowaną kopalnią odkrywkową odbyło się referendum w jej sprawie. We wszystkich gminach mieszkańcy opowiedzieli się przeciwko budowie odkrywki. (PAP)

her/ bos/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)