Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGP zawiadomi prokuraturę ws. nieprawidłowości w Centrum Usług Logistycznych

0
Podziel się:

Komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński zawiadomi prokuraturę
w sprawie nieprawidłowości w Centrum Usług Logistycznych. Dyrektor CUL Jan Chojnowski został
zwolniony z pracy - poinformowała w środę Komenda Główna Policji.

Komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński zawiadomi prokuraturę w sprawie nieprawidłowości w Centrum Usług Logistycznych. Dyrektor CUL Jan Chojnowski został zwolniony z pracy - poinformowała w środę Komenda Główna Policji.

"Komendant podjął decyzję, żeby skierować tę sprawę do prokuratury. Ustanowił także pełnomocnika ds. Centrum Usług Logistycznych" - powiedział PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Sokołowski.

Przypomniał, że w 2012 roku w Centrum przeprowadzono trzy postępowania kontrolne. "Komendant główny ze względu na to, że wnioski pokontrolne nie były realizowane i że nie został mu przedstawiony plan naprawczy, zdecydował o wręczeniu wymówienia z pracy dyrektorowi CUL" - dodał rzecznik.

W połowie maja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że zwróciło się do Działoszyńskiego o wyjaśnienia w sprawie działalności CUL oraz zobowiązało go do przedstawienia planu działań dotyczącego przyszłości tej jednostki.

"Puls Biznesu" napisał wtedy, że audyt komendy głównej wykazał w CUL liczne nieprawidłowości i nieudolność kierownictwa. Utworzone ponad dwa lata temu centrum miało usprawnić i zmniejszyć koszty zarządzania należącymi do policji ośrodkami wypoczynkowymi, hotelami, stacjami paliw i naprawy pojazdów, jednak obecnie stoi na skraju bankructwa. Powodem takiej sytuacji - według "PB" - ma być m.in. przyjęcie błędnych założeń podczas planowania budżetu - niedoszacowanie kosztów stałych, np. zużycia materiałów i energii, i przeszacowanie przychodów stacji naprawy pojazdów.

Jak przypomina MSW, centrum, które zatrudnia około 600 osób, stanowi logistyczne i techniczne wsparcie dla działań policji. W centrum znajduje się nie tylko baza szkoleniowo-wypoczynkowa, ale również m.in.: naprawa policyjnych środków transportu wraz z kompleksową obsługą techniczną.

Zgodę na utworzenie CUL, które jest instytucją gospodarki budżetowej, rząd wydał w październiku 2010 r. Centrum powstało przez przekształcenie części gospodarstw pomocniczych policji i gospodarstwa pomocniczego ówczesnego MSWiA. Przekazano mu też mienie części zakładów budżetowych likwidowanych w resorcie oraz część zasobów jednostek budżetowych policji. Organem założycielskim Centrum jest komendant główny policji.

Przedmiotem działalności CUL są m.in. szkolenia - przeznaczona do tego baza obejmuje ok. 3,3 tys. miejsc, w tym ośrodki szkolenia policji w Kiekrzu i Sieradzu. Gdy centrum powstawało, zakładano, że połowa usług szkoleniowych będzie wykorzystywana przez policję, a reszta będzie świadczona na rynku komercyjnym. CUL zajmuje się też kwaterowaniem funkcjonariuszy i członków ich rodzin oraz pracowników cywilnych MSW. W 2010 r. informowano, że po przystępnych cenach centrum będzie wynajmować tym osobom ok. 1,3 tys. miejsc noclegowych, a niewykorzystane miejsca będą wynajmowane na wolnym rynku.

Działalność Centrum obejmuje też prowadzenie obsługi technicznej i napraw pojazdów policji i innych jednostek resortu oraz dystrybucję paliw. Centrum zabezpiecza też lotnisko Warszawa-Babice, wspiera lotnictwo służb porządku publicznego i zajmuje się przewozami lotniczymi na potrzeby organów administracji rządowej.

Gdy CUL powstawał, informowano, że źródłem jego przychodów będą m.in. wpływy ze sprzedaży usług, towarów i składników majątkowych, przychody z najmu i dzierżawy oraz przychody finansowe, w tym z tytułu oprocentowania rachunków bankowych. Zysk uzyskany przez centrum miał być przeznaczany na jego rozwój oraz na Fundusz Wsparcia Policji. (PAP)

gdyj/ itm/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)