Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGP: zmieniło się 10 z 12 naczelników zarządów CBŚ

0
Podziel się:

28.2.Warszawa (PAP) - W ostatnich tygodniach zmieniło się 10 z 12
naczelników zarządów Centralnego Biura Śledczego, dotychczasowi
pozostali jedynie we Wrocławiu i Olsztynie. Komendant główny
policji Marek Bieńkowski na początku lutego zapowiadał, że zmiany
te zakończą się pod koniec miesiąca.

28.2.Warszawa (PAP) - W ostatnich tygodniach zmieniło się 10 z 12 naczelników zarządów Centralnego Biura Śledczego, dotychczasowi pozostali jedynie we Wrocławiu i Olsztynie. Komendant główny policji Marek Bieńkowski na początku lutego zapowiadał, że zmiany te zakończą się pod koniec miesiąca.

Według rzecznika Komendy Głównej Policji Zbigniewa Matwieja, to kontynuacja zmiany pokoleniowej w policji. "Część z dotychczasowych naczelników (pięciu - PAP) przeszła na emeryturę. Zastąpili ich policjanci z ogromnym doświadczeniem i sukcesami w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej" - powiedział we wtorek PAP.

Pięciu z dotychczasowych naczelników przeniesiono na te same stanowiska do innych zarządów CBŚ. Szef gdańskiego zarządu Biura mł. insp. Jarosław Marzec został naczelnikiem CBŚ w Warszawie; szefa szczecińskiego CBŚ insp. Bogdana Lisowskiego przeniesiono do Poznania; szefa CBŚ w Katowicach młd. insp. Krzysztofa Dudziaka przeniesiono do Krakowa, a szefa krakowskiego zarządu insp. Mirosława Hakiela do Rzeszowa; naczelnik CBŚ w Łodzi podinsp. Adam Maruszczak został szefem zarządu w Białymstoku.

Naczelnikiem zarządu CBŚ w Gdańsku został mł. insp. Dariusz Rudy (dotychczasowy naczelnik wydziału do zwalczania zorganizowanej przestępczości kryminalnej zarządu CBŚ w Szczecinie); w Katowicach - podinsp. Andrzej Rokita (dotychczasowy zastępca naczelnika wydziału do zwalczania zorganizowanej przestępczości narkotykowej zarządu CBŚ w Krakowie); w Lublinie - podinsp. Igor Parfieniuk (dotychczasowy naczelnik wydziału do zwalczania zorganizowanej przestępczości kryminalnej zarządu w Białymstoku); w Łodzi - podinsp. Zbigniew Stawarz (ostatnio naczelnik wydziału wywiadu kryminalnego w katowickiej komendzie wojewódzkiej) oraz w Szczecinie - nadkom. Norbert Nowak (ostatnio naczelnik wydziału do zwalczania zorganizowanej przestępczości kryminalnej zarządu we Wrocławiu).

Nie zmienili się szefowie CBŚ we Wrocławiu - nadkom. Maria Lubicz- Stabińska i w Olsztynie mł. insp. Andrzej Hoczyk. Hoczyk został naczelnikiem zarządu CBŚ w Olsztynie pod koniec czerwca zeszłego roku. Jego poprzednika Jana Markowskiego odwołano po aferze z artykułem opublikowanym w "Gazecie Wyborczej" o rzekomej współpracy oficerów KGP z gangsterami napadającymi na tiry. Informacjom tym zaprzeczyły MSWiA i policja, a ówczesny szef resortu Ryszard Kalisz podał się do dymisji. Premier nie przyjął jej, ale odwołał wiceministra SWiA nadzorującego policję Andrzeja Brachmańskiego. Po kilku dniach gazeta przyznała, że "padła ofiarą umyślnej dezinformacji".

W związku z tą sprawą KGP złożyła doniesienie do Prokuratury Krajowej o popełnieniu przestępstwa - ujawnienia tajemnicy służbowej - przez trzech funkcjonariuszy: b. szefa łódzkiej policji Janusza Tkaczyka i b. szefa olsztyńskiego CBŚ, a także b. szefa łódzkiego CBŚ Tomasza Figata.

Zmiany kadrowe na stanowiskach szefów zarządów CBŚ zapowiadali zarówno Bieńkowski, jak i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji (nadzorujący policję) Władysław Stasiak. MSWiA i KGP chcą m.in. zwiększyć współpracę CBŚ z pionem kryminalnym policji. Mają też zmienić się zasady rekrutacji do tej jednostki poprzez wprowadzenie dodatkowych testów dla kandydatów.

W połowie stycznia nowym dyrektorem Biura został podinsp. Janusz Czerwiński.

CBŚ powstało 15 kwietnia 2000 r. Pracuje w nim 1800 policjantów. Głównymi zadaniami Biura jest walka z przestępczością zorganizowaną.

Do największych sukcesów CBŚ należy m.in. ujęcie członków ścisłego kierownictwa "grupy pruszkowskiej". (PAP)

pru/ malk/ kaj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)