Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KHW zaoszczędził dzięki elektronicznym aukcjom

0
Podziel się:

Około 15 proc. mniej niż przed rokiem zapłacił Katowicki Holding Węglowy
(KHW) za materiały kupowane w drodze elektronicznych aukcji, zamiast w tradycyjnej formie. Spółka
chce rozwijać tę formę zakupów oraz poszerzyć bazę dostawców.

Około 15 proc. mniej niż przed rokiem zapłacił Katowicki Holding Węglowy (KHW) za materiały kupowane w drodze elektronicznych aukcji, zamiast w tradycyjnej formie. Spółka chce rozwijać tę formę zakupów oraz poszerzyć bazę dostawców.

W ostatnich dniach firma, należąca do trzech największych spółek węglowych, pilotażowo uruchomiła Portal Autoryzowanych Dostawców, który ma objąć wszystkich jej kontrahentów - obecnie i w przyszłości - uczestniczących w elektronicznych aukcjach.

Od początku roku, kiedy holding zaczął zaopatrywać się w ten sposób, odbyło się już ok. 400 aukcji. Wyliczono, że zastosowanie tej formy przyniosło średnio 15-procentowe oszczędności w stosunku do ubiegłego roku.

"Zdarzały się takie aukcje, w których˙w wyniku licytacji osiągano ceny o kilkadziesiąt procent niższe niż przed licytacją" - powiedział we wtorek PAP rzecznik firmy, Ryszard Fedorowski.

Przedstawiciele firmy są przekonani, że aukcje to jedna z najlepszych form promujących uczciwą konkurencję między dostawcami. Jednocześnie aukcje wyeliminowały przypadki, w których grupa firm mogła umawiać się (na przykład przed ustną licytacją) co do poziomu cen oferowanych za określony materiał.

Jak powiedział rzecznik, uruchomienie portalu ma przyczynić się do maksymalnego rozszerzenia kręgu potencjalnych dostawców oraz zbudować system, umożliwiający szybką i precyzyjną komunikację z nimi. Chodzi m.in. o to, by informacje o zamówieniach szybko docierały do jak największej liczby potencjalnie zainteresowanych ofertodawców.

"Nie bez znaczenia będzie rola portalu w zwiększeniu konkurencyjności pomiędzy dostawcami, przy zachowaniu pełnej przejrzystości udzielania zamówień i skróceniu czasu trwania procesu wyboru dostawców" - powiedział Fedorowski.

Obecnie w bazie kooperantów holdingu jest ok. 40 tys. firm - od wielkich koncernów, po małe, jednoosobowe podmioty. Zakupy, realizowane za pośrednictwem aukcji elektronicznych, dotyczą zwykle materiałów (także np. części maszyn górniczych czy materiałów eksploatacyjnych pod ziemią) mniejszej wartości, na bieżące potrzeby. Zamówienia o wartości od blisko 1,5 mln zł są realizowane w przetargach, zgodnie z prawem zamówień publicznych.(PAP)

mab/ je/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)