Notowania

wiadomości
03.09.2013 18:00

Kielce: Dzień Sił Zbrojnych na MSPO

Prezentacje i dyskusje na temat zastosowania najnowszych technologii w służbie sił zbrojnych zdominowały drugi dzień XXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nie brakowało śmiałych i futurystycznych wizji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezentacje i dyskusje na temat zastosowania najnowszych technologii w służbie sił zbrojnych zdominowały drugi dzień XXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Nie brakowało śmiałych i futurystycznych wizji.

Wtorek na XXI Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego minął pod hasłem "Dnia Sił Zbrojnych". Zainteresowanie było tak duże, że kolejka do kas biletowych przed południem z trudem mieściła się w budynku pełniącym rolę głównej bramy na teren kieleckich targów. Wśród zwiedzających oprócz przedstawicieli biznesu zbrojeniowego oraz podwykonawców nie brakowało miłośników militariów.

Szczególnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia, na którym każdy mógł spróbować swoich sił w komputerowej symulacji walk. Choć na pierwszy rzut oka wygląda ona jak rozbudowana gra komputerowa, to w rzeczywistości jest profesjonalnym narzędziem do szkolenia żołnierzy.

"To symulator stanowiska ogniowego strzelca burtowego śmigłowca, jest to urządzenie, które pozwala na przeprowadzenie treningów ogniowych z elementami taktycznymi w symulowanych warunkach lotu" - powiedział PAP mjr Tomasz Głogowski z WITU.

Szkolony żołnierz wchodzi na specjalną platformę poruszaną przez elektryczne silniczki, oddającą w pełni przeciążenia panujące na pokładzie śmigłowca. Przed nim na dużym, lekko pochylonym ekranie prezentowana jest grafika 3D obrazująca wirtualne pole walk o wymiarach pięć na pięć km. "W odróżnieniu od gier komputerowych zastosowano tu szereg rozwiązań pozwalających na pełne oddanie warunków strzelania. Wystrzeliwane pociski, ich tor, wyliczany jest za pomocą skomplikowanych algorytmów balistyki" - powiedział mjr Głogowski.

Oprócz udziału w wirtualnych walkach, zwiedzający mieli okazję zobaczyć między innymi Kołowe Transportery Opancerzone Rosomak w różnych wersjach wyposażenia, prezentowane na wystawie wojsk lądowych.

Z kolei na stoisku WZM w Siemianowicach Śląskich można zobaczyć jedyny jak na razie egzemplarz Wozu Rozpoznania Technicznego, który powstał na bazie Rosomaka. "Zasadnicze wyposażenie i cechy funkcjonalne mają mu umożliwić prowadzenie działań diagnostycznych, naprawczych i ratowniczych" - wyjaśnił główny konstruktor WZM Roman Szyngiera. Rosomak w tej wersji, podążając za pododdziałami, ma pełnić funkcję "pomocy drogowej".

Polski Holding Obronny (PHO, dawniej Bumar) zaprezentował futurystyczną koncepcję gąsienicowego wozu bojowego PL-01, opracowaną przez BAE Systems i OBRUM Gliwice.

Prezes PHO Krzysztof Krystowski wyraził nadzieję, że projekt będzie rozwijany, a pojazd trafi do wojska. Waży 35 ton, ma 120-milimetrową armatę. Jak powiedział PAP Mike Sweeney z BAE Systems, według złożeń prototyp ma być gotowy w roku 2016, produkcja miałaby się rozpocząć dwa lata później. Prezentowany w Kielcach projekt to wóz bezpośredniego wsparcia - pierwszy z planowanej rodziny modułowych pojazdów, wykorzystujący rozwiązania stosowane w wozie CV-90. Pojazd pokryty kanciastym pancerzem ma być wyposażony w aktywne systemy maskujące, które pozwalają zmniejszyć masę pancerza. Przewidziany jest napęd hybrydowy i gumowe, a nie metalowe gąsienice redukujące wibracje dokuczliwe dla załogi i szkodliwe dla elektroniki.

Sweeney podkreślił dotychczasową współpracę z Polską zdobytą przy projekcie samobieżnej armatohaubicy Krab.

Prezes Polskiego Holdingu Obronnego Krzysztof Krystowski zaprezentował także nowy radar Soła. "To jest jeden z nielicznych radarów, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, który jest dostosowany do wykrycia śmigłowca w zawisie" - wyjaśnił podczas wtorkowej konferencji prasowej. Zachwalał także ultralekki monookular Koliber - najlżejsze tego typu urządzenie na świecie.

We wtorek prezes PHO ogłosił nowe hasło holdingu "Wszystko dla żołnierza". Oprócz obecnej oferty, prezes Krystowski zapowiedział kolejne obszary, w które będzie chciał wkroczyć holding. "Będziemy zmierzali do tego, byśmy byli dostawcami samolotów bezzałogowych dla polskiej armii, kończąc na pojazdach pancernych" - zapowiedział.

Podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego prezentuje się ok. 400 firm z 24 krajów świata. (PAP)

mjk/ brw/ itm/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz