Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: "Pamiątka Dnia Tego" - wystawa o Konstytucji 3 Maja

0
Podziel się:

Kolekcjonerski zbiór 600 przedmiotów związanych z uchwaleniem Konstytucji 3
Maja i obchodami jej rocznic aż do lat ostatnich można obejrzeć na wystawie "Pamiątka Dnia Tego".
Otwarto ją w czwartek w Muzeum Historii Kielc, będzie prezentowana przez 3 miesiące.

Kolekcjonerski zbiór 600 przedmiotów związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja i obchodami jej rocznic aż do lat ostatnich można obejrzeć na wystawie "Pamiątka Dnia Tego". Otwarto ją w czwartek w Muzeum Historii Kielc, będzie prezentowana przez 3 miesiące.

W centrum ekspozycji umieszczono białe kruki: dwa egzemplarze pierwodruków Konstytucji 3 Maja - w tym jeden podpisany 5 maja 1791 roku przez Adama Skulskiego - wypożyczone przez bibliofila Wojciecha Kochlewskiego z Młocin. Obok tych egzemplarzy pokazano kilka z kilkunastu innych wydań Ustawy Rządowej, które ukazały się w czasie jej obowiązywania pomiędzy 15 maja 1791 a 17 maja 1792 roku.

Najliczniejszy zespół eksponatów to owoc pasji kolekcjonerskiej Hieronima Marka Pietrasa z Kielc (urodzonego 3 maja), który od 50 lat gromadzi pamiątki dotyczące Konstytucji z 1791 roku. Znajdują się wśród nich dzieła medalierstwa, numizmatyki, malarstwa i sztuki bibliofilskiej.

Prezentowana jest m.in. kolekcja 23 medali z podobiznami królów polskich, wybitych przez Kielecką Fabrykę Pomp według pierwowzorów wykonanych przez medaliera króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na podstawie portretów namalowanych przez Marcello Baciarellego, a także poczet królów polskich pędzla Jana Józefa Wojnackiego.

Unikatowe są dziesiątki telegramów zdobionych motywami narodowymi, wydawanych na potrzeby polskich organizacji społecznych, barwne naklejki okienne dla uświetnienia obchodów rocznic narodowych, z tą najważniejszą - trzeciomajowym świętem Konstytucji. Dopełniają ten zbiór patriotyczne kartki pocztowe i walory filatelistyczne.

Kolorowa plansza - wydana w Chicago w 1891 roku - ukazuje obchody 100. rocznicy Konstytucji 3 Maja w Ameryce Północnej, a wypożyczone z Archiwum Państwowego w Kielcach afisze, plakaty i obwieszczenia przybliżają atmosferę krajowych obchodów 3-majowego święta w okresie międzywojennym.

Tytuł wystawy nawiązuje do słów posła Jana Nepomucena Zboińskiego, który po uchwaleniu przez Sejm Czteroletni Ustawy Rządowej zawołał: "Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego!". (PAP)

mch/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)