Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Pierwsza wystawa w nowej siedzibie BWA

0
Podziel się:

Obrazy, rzeźby i fotografie 105 świętokrzyskich twórców, związanych z Biurem
Wystaw Artystycznych (BWA) w Kielcach, można oglądać od poniedziałku na wystawie "Kapitał Sztuki -
twórcy/instytucja/kolekcja", w galerii nowej siedziby placówki.

Obrazy, rzeźby i fotografie 105 świętokrzyskich twórców, związanych z Biurem Wystaw Artystycznych (BWA) w Kielcach, można oglądać od poniedziałku na wystawie "Kapitał Sztuki - twórcy/instytucja/kolekcja", w galerii nowej siedziby placówki.

Jak powiedziała PAP dyrektor kieleckiego Biura Wystaw Artystycznych Stanisława Zacharko-Łagowska, prezentowana kolekcja, gromadzona i uzupełniana przez instytucję, nigdy nie była w całości pokazywana.

"Nie mieliśmy ani warunków ani możliwości na taką wystawę. Chcemy symbolicznie przenieść to środowisko artystyczne w nową przestrzeń, dowartościować artystów, którzy zasłużyli się intensywną pracą. Zaprosiliśmy tych twórców, którzy choć raz, w ciągu ostatnich 30 lat mieli u nas indywidualną wystawę. Pokazujemy rzeczy, które utkwiły ludziom w pamięci" - tłumaczyła dyrektor BWA.

Ekspozycja prezentuje działa plastyków - malarzy, grafików, rysowników i rzeźbiarzy oraz artystów fotografików, którzy tworzyli od wczesnych lat po II wojnie światowej i najmłodszych, będących na początku swojej drogi twórczej.

Prezentowane są prace m.in.: malarki i graficzki Jadwigi Prandoty-Trzcińskiej, rzeźbiarza i malarza, autora monumentalnych, polichromowanych kompozycji ściennych Adama Wolskiego, malarza i rysownika Marka Wawro, malarza i grafika prof. Mariana Czapli, fotografika, twórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu Pawła Pierścińskiego.

"Jesteśmy mieszkańcami prowincji, która ma coś do powiedzenia w kulturze, zwłaszcza we współczesnym świecie, gdzie ludzie gonią za karierą (...) Mamy tu mnóstwo artystów, którzy nie dbając o przywileje, profity, kariery, budowanie sobie nazwiska i na nim sukcesu komercyjnego, tworzą i wypowiadają się poprzez sztukę, sztukę prawdziwą" - pokreśliła Zacharko-Łagowska.

Jak mówiła dyrektor BWA, jeżeli twórczość tych artystów nie będzie "upamiętniona, uszanowana i udokumentowana", to nikt o nich się nie upomni. "Dlatego bardzo starannie od początku istnienia firmy, kompletujemy kolekcję, także jej część świętokrzyską" - dodała.

Wystawie towarzyszy 184-stronicowy album - pierwsze wydawnictwo, które podsumowuje współpracę kieleckiego BWA i świętokrzyskich twórców. Zawiera reprodukcje dzieł, noty biograficzne artystów i pięć tekstów krytycznych, poświęconych środowisku plastycznemu regionu.

Wystawę można oglądać do 6 kwietnia.

Ekspozycja inauguruje działalność BWA w nowej siedzibie - wyremontowanym przy współudziale środków Unii Europejskiej budynku, położonym przy ul. Kapitulnej - w pobliżu Placu Artystów, kieleckiej katedry i Pałacu Biskupów Krakowskich.

Jak podkreśliła Zacharko-Łagowska, po 49 latach działalności BWA ma po raz pierwszy siedzibę, której projekt architektoniczny i wyposażenie, umożliwia organizowanie wystaw sztuki współczesnej - także dzieł form najbardziej nowoczesnych - na najwyższym poziomie.

Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach powstało w 1965 roku. Przez wiele lat instytucja działała bez własnej siedziby. Od 1979 roku zaczęto organizować wystawy w Pracowni Sztuk Plastycznych przy ul. Leśnej w Kielcach, jednak dopiero od 1994 roku budynek przekazano w użytkowanie BWA.

Oprócz stałych wystaw obrazów, grafik, rysunków i rzeźb, BWA prowadzi również działalność edukacyjną poprzez organizację spotkań autorskich i projekcji multimedialnych. Ponadto BWA realizuje wiele wystaw wspólnie z innymi galeriami i ośrodkami kultury w Polsce. Organizuje także wystawy kieleckich artystów poza granicami kraju. (PAP)

ban/ mlu/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)