Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Pierwszy dzień przesłuchań kandydatów na prezesa Radia Kielce

0
Podziel się:

Czterech kandydatów na stanowisko prezesa Radia Kielce zaprezentowało się w
poniedziałek przed radą nadzorczą rozgłośni podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Czterech kandydatów na stanowisko prezesa Radia Kielce zaprezentowało się w poniedziałek przed radą nadzorczą rozgłośni podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Do ogłoszonego 8 marca konkursu na stanowisko prezesa i członka zarządu Radia Kielce zgłosiło się 13 osób. Rada nadzorcza do rozmów kwalifikacyjnych dopuściła dziewięć osób (jeden kandydat ubiega się o oba stanowiska). W poniedziałek rada przesłuchała cztery osoby; we wtorek przesłucha ostatnią kandydatkę na stanowisko prezesa i ubiegających się o stanowisko członka zarządu. Zarząd radia powoła na podstawie rekomendacji rady nadzorczej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

Kandydaci podczas przesłuchań musieli wykazać się wiedzą z zakresu: prawa prasowego, prawa autorskiego, kodeksu spółek handlowych, ustawy o radiofonii i telewizji. Pytano ich o finansowanie mediów publicznych, misję radia regionalnego, cyfryzację radia i reklamę radiową. Prezentowali też własne koncepcje funkcjonowania Radia Kielce.

B. prezes rozgłośni i b. redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" w Kielcach i Lublinie Janusz Knap podkreślił, że w stacji, która jest liderem słuchalności w woj. świętokrzyskim, nie należy wprowadzać rewolucyjnych zmian. Według niego na jednej z częstotliwości stacji można stworzyć kieleckie radio miejskie dla młodych słuchaczy. Zaproponował też uruchomienie internetowego radia z muzyką ludową i folkową.

O restrukturyzacji stacji, zmianie zarządzania i struktury organizacyjnej mówił prezes Europejskiej Akademii Rozwoju Mirosław Kopik. Członek rady nadzorczej Radia Kielce, p.o. prezes stacji Jarosław Kusto zaproponował wprowadzenie pasm programowych. Konkretny wydawca byłby gospodarzem bloku czasowego i miałby wpływ na realizację misji za określone pieniądze. Kusto podkreślił też, że wkrótce należałoby rozpisać przetarg na nowy sprzęt emisyjny.

Prezes agencji reklamowej Grzegorz Strzelczyk, który jednocześnie ubiega się o stanowisko członka zarządu radia, przedstawił analizę szans i zagrożeń dla stacji. W jego opinii plusy rozgłośni to m.in. rozpoznawalność jej marki, dobra realizacja misji, bogate archiwum dźwiękowe i doświadczeni pracownicy. Jako zagrożenia wskazał m.in. niewielki udziału realizowanych tu audycji w programie ogólnopolskim i przestarzałą stronę internetową.

We wtorek rada nadzorcza przesłucha ostatnią kandydatkę na stanowisko prezesa - piosenkarkę, b. pracownicę biura promocji Polskiego Radia w Warszawie Jolantę Teresę Kaczmarek. Zaplanowano też rozmowy z czwórką kandydatów na na członka zarządu - będzie on odpowiedzialny za sprawy programowe rozgłośni.

Interpelację ws. konkursu na członków zarządu Radia Kielce wystosowała do premiera Donalda Tuska szefowa świętokrzyskiego PiS, poseł Beata Kempa. W jej opinii doszło do "patologicznej sytuacji" w mediach publicznych, kiedy w konkursie na stanowisko prezesa zarządu "swoją aplikację składa organizator konkursu, członek rady nadzorczej, dodatkowo zasiadający w zarządzie spółki jako p.o. prezes zarządu".

Posłanka określiła też jako "bulwersujący" fakt aplikowania na stanowisko członka zarządu radia dziennikarki kieleckiej "Gazety Wyborczej" Joanny Gergont-Woś. Wcześniej relacjonowała ona wybory do rady nadzorczej rozgłośni i opisywała przygotowania do konkursu na członków zarządu.

Kempa napisała, że konkurs jest prowadzony "z pogwałceniem wszelkich zasad moralnych, etycznych, kultury biznesu i dobrego obyczaju", a działania rady nadzorczej "noszą znamiona działania na szkodę spółki".

Przewodniczący rady nadzorczej Radia Kielce Roman Ostrowski powiedział PAP, że nie ma żadnych przeszkód, by członkowie rady startowali w konkursach do zarządu. W jego opinii także dziennikarka mogła wystartować w konkursie. Zapowiedział analizę pisma Kempy pod kątem przepisów o zniesławieniu.

Radio Kielce nie ma prezesa od lipca ub. roku, gdy zakończyła się kadencja Janusza Knapa. W ogłoszonym trzykrotnie konkursie nie udało się wybrać nowego prezesa, dlatego poprzednia rada nadzorcza oddelegowała do kierowania radiem - do końca października - jednego ze swoich członków. W związku z wyborami do nowej rady nadzorczej rozgłośni nie zorganizowano kolejnego konkursu. Sprawy spółki powierzono prokurentom, do spraw programowych stacji powołano pełnomocnika jednego z dziennikarzy, Bartłomieja Zapałę.

KRRiT powołała nową radę nadzorczą kieleckiej stacji pod koniec stycznia. Rada oddelegowała Jarosława Kustę do pełnienia obowiązków prezesa Radia Kielce 26 lutego, 1 marca został on wyłączony z prac rady. (PAP)

ban/ bos/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)