Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kielce: Podpisano umowę na budowę nowej siedziby szpitala dziecięcego

0
Podziel się

W czwartek podpisano umowę na budowę nowej siedziby szpitala dziecięcego w
Kielcach; koszt inwestycji to 32 mln zł. Pierwsi pacjenci mają być przyjęci pod koniec przyszłego
roku.

bErwPOEl

W czwartek podpisano umowę na budowę nowej siedziby szpitala dziecięcego w Kielcach; koszt inwestycji to 32 mln zł. Pierwsi pacjenci mają być przyjęci pod koniec przyszłego roku.

W szpitalu, który ma mieć ponad 7,5 tys. m kw. powierzchni, będzie 180 łóżek. Sale będą jedno, dwu- i trzyosobowe. W każdej z nich ma być także łóżko dla rodzica, by mógł zostać na noc z dzieckiem. Ma też powstać hotelik z pokojami dla opiekunów.

Zgodnie z planem prace budowlane mają ruszyć za dwa miesiące; przewidywany termin ich zakończenia to listopad 2014 r..

bErwPOEn

Obecnie Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Władysława Buszkowskiego w Kielcach zajmuje kilka starych i mocno zniszczonych budynków przy ul. Langiewicza. W kwietniu zarząd województwa zdecydował, że po wybudowaniu nowej siedziby szpital zostanie włączony w struktury Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

"Gehenna dzieci się skończy i będą leczone w naprawdę dobrych warunkach" - powiedział dziennikarzom dyr. Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Kielcach Włodzimierz Wielgus.

Jak powiedział dziennikarzom w czwartek marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, region świętokrzyski zyska nową jakość w opiece nad najmłodszymi, bowiem w szpitalu pojawi się 51 boksów dla matki i dziecka.

Z kolei dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Jan Gierada zwrócił uwagę, że lokalizacja budowy szpitala na terenie szpitala wojewódzkiego nie jest bez znaczenia, bowiem w przyszłości obie placówki zostaną połączone w konsorcjum. Jego zdaniem wspólne zarządzanie pozwoli na oszczędności przekraczające w skali roku wartość szpitala dziecięcego.

bErwPOEt

Zdaniem Wielgusa dzięki sąsiedztwu z Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym będzie możliwość korzystania z zaplecza techniczno-diagnostycznego oraz porad tamtejszych specjalistów.

Przetarg na projekt i budowę szpitala dziecięcego wygrała firma Anna-Bud z Bilczy (pow. kielecki). Wartość inwestycji to 32 mln zł. Według obecnych założeń koszty budowy w 75 proc. pokryje budżet Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, a 25 proc. będzie pochodzić ze środków pomocowych UE.

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach to największa tego typu placówka w regionie i jedna z największych w Polsce - ma 24 oddziały i 1016 łóżek. Zatrudnia 325 lekarzy i blisko 800 pielęgniarek. Rocznie szpital leczy stacjonarnie 38 tys. pacjentów. 130 tys. chorych przyjmują przyszpitalne poradnie specjalistyczne.

Obecny Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy powstał w 1921 roku. Według danych zamieszczonych na stronie internetowej zatrudnia 675 osób, w tym 95 lekarzy. Na dziewięciu oddziałach szpitala znajduje się ponad 270 łóżek.(PAP)

bErwPOEu

kps/ abr/

bErwPOEO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)