Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kielce: Powstał pomysł na upamiętnienie Edmunda Niziurskiego

0
Podziel się:

Skwer, plac lub ulica im. Edmunda Niziurskiego w Kielcach - taki jest pomysł
kielczan na upamiętnienie zmarłego przed tygodniem pisarza. Zrodził się w dyskusji na jednym z
portali społecznościowych, w środę trafił do prezydenta Kielc.

bEEdPqLF

*Skwer, plac lub ulica im. Edmunda Niziurskiego w Kielcach - taki jest pomysł kielczan na upamiętnienie zmarłego przed tygodniem pisarza. Zrodził się w dyskusji na jednym z portali społecznościowych, w środę trafił do prezydenta Kielc. *

"Wniosek w tej sprawie wraz z uzasadnieniem przesłałem już do prezydenta Kielc" - powiedział w środę popołudniu PAP radny PiS Mariusz Goraj. Jest szansa, że sprawą w niedługim czasie zajmie się Rada Miasta.

Zdaniem radnego imię Niziurskiego powinna nosić ulica, skwer lub plac w pobliży skateparku w okolicach rezerwatu Kadzielnia. Według Goraja w tym miejscu można organizować w przyszłości "wydarzenia kulturalne, eventy związane z pisarzem, jego twórczością oraz bohaterami jego książek" - zaznaczył.

bEEdPqLH

"Edmund Niziurski wyjechał z Kielc w 1952 r., ale do tego miasta, jak i ziemi świętokrzyskiej często wracał w swoich utworach, umieszczając ich akcję właśnie w rodzinnych stronach" - napisano w oficjalnym uzasadnieniu do propozycji.

Pomysł popierają radni z różnych ugrupowań. M.in. Jan Gierada z klubu radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Agata Wojda z PO. "To świetny pomysł, tym bardziej, że wiele osób nawet nie wie, że Edmund Nizurski urodził się i mieszkał w Kielcach. To słuszna i godna poparcia inicjatywa" - powiedziała PAP Wojda.

Edmund Niziurski urodził się 10 lipca 1925 r. w Kielcach. Uczył się w tamtejszym gimnazjum, jednak naukę przerwała wojna. Wraz z rodziną został ewakuowany na Węgry. Do Polski wrócił w 1940 r. Pracował jako robotnik w "Hucie Ludwików" i praktykant rolny w majątku Jeleniec pod Ostrowcem Świętokrzyskim.

Po zakończeniu wojny kontynuował studia prawnicze na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Studiował równocześnie dziennikarstwo na Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Krakowie i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkał i pracował w Katowicach i Kielcach, a od 1952 r. w Warszawie.

bEEdPqLN

Jako pisarz debiutował w 1944 r. w wydawanym przez Armię Krajową "Biuletynie Informacyjnym", w którym opublikował wiersz. Po wojnie współpracował z czasopismami "Płomyk", "Świat Młodych", "Wieś" oraz z Polskim Radiem jako autor słuchowisk.

Najbardziej znane powieści Niziurskiego dla młodzieży to: "Księga urwisów", "Sposób na Alcybiadesa" (szkolna lektura wpisana na Listę honorową im. Andersena), "Niewiarygodne przygody Marka Piegusa", "Klub włóczykijów", "Naprzód, Wspaniali", "Adelo, zrozum mnie", "Awantura w Niekłaju".

Dla czytelnika dorosłego Niziurski napisał takie powieści, jak "Przystań Eskulapa", "Pięć manekinów", "Salon wytrzeźwień". Jego utwory były przekładane na wiele języków, w tym chiński.

Zmarł w ubiegłą środę w Warszawie w wieku 88 lat. Spoczął na Starych Powązkach. (PAP)

bEEdPqLO

mjk/ abe/

bEEdPqMi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)