Notowania

wiadomości
23.09.2012 14:18

Kielce: "Szklany Dom" czeka na komiksowe "Syzyfowe prace"

Ogólnopolski konkurs na komiks przedstawiający jeden z rozdziałów "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego ogłosiło Centrum Edukacyjne "Szklany Dom" w Ciekotach koło Kielc. Prace można nadsyłać do 20 października.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ogólnopolski konkurs na komiks przedstawiający jeden z rozdziałów "Syzyfowych prac" Stefana Żeromskiego ogłosiło Centrum Edukacyjne "Szklany Dom" w Ciekotach koło Kielc. Prace można nadsyłać do 20 października. *

W konkursie pod tytułem "Komiksowe prace" może wziąć udział młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna do 25 roku życia z terenu całej Polski. Zadaniem uczestników jest przedstawienie w formie komiksu wybranego rozdziału "Syzyfowych Prac". Prace można przygotować za pomocą rysunku odręcznego, grafiki komputerowej albo fotografii.

"Prozę Stefana Żeromskiego też można narysować, jesteśmy o tym przekonani. Pomysł na zderzenie pozytywistycznej powieści z współczesną formą rysunkową podsunęło nam samo życie. Wiosną urządziliśmy warsztaty z rysowania komiksu dla młodzieży. Zainteresowanie było bardzo duże, więc postanowiliśmy wykorzystać modę na komiks i dać młodzieży temat związany z Żeromskim i regionem. Wybór padł na +Syzyfowe prace+" - poinformowała PAP kierownik Centrum Edukacyjnego "Szklany Dom" Krystyna Nowakowska.

Prace konkursowe, które nadejdą do 20 października br., będzie oceniał m.in. Jerzy Ozga, kielczanin i równocześnie jeden z najwybitniejszych obecnie autorów komiksów w Polsce. Najlepsze komiksy zostaną zaprezentowane w "Szklanym Domu" na wystawie pokonkursowej oraz wydrukowane na specjalnych foliach i udostępnione szerokiemu gronu uczniów, np. do naklejania ich na szybach gimbusów.

"To może pokazać, że książki nie są nudne i można się z nich wiele dowiedzieć. Planujemy rozdawać takie folie grupom zwiedzający nasze centrum. Przed to komiksy mogą zachęcić do czytania prozy Żeromskiego więcej uczniów" - dodała Nowakowska.

Stefan Żeromski wychowywał się w podkieleckich Ciekotach przez 12 lat. Ojciec pisarza, Wincenty Żeromski, wydzierżawił tam w 1869 roku dworek szlachecki, który nie zachował się do czasów współczesnych. Na jego miejscu w 2010 stanął ośrodek "Szklany Dom" składający się z centrum edukacyjnego i rekonstrukcji dawnego dworku. (PAP)

and/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz