Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Wystawa "Kobiety Zbyluta Grzywacza" - od 8 marca

0
Podziel się:

Dzień Kobiet - 8 marca - będzie pierwszym dniem wystawy "Kobiety Zbyluta
Grzywacza" w kieleckim Muzeum Dialogu Kultur. Dużą część pokazanych na niej aktów, kilkadziesiąt
grafik i dwa obrazy olejne, będzie można oglądać po raz pierwszy.

*Dzień Kobiet - 8 marca - będzie pierwszym dniem wystawy "Kobiety Zbyluta Grzywacza" w kieleckim Muzeum Dialogu Kultur. Dużą część pokazanych na niej aktów, kilkadziesiąt grafik i dwa obrazy olejne, będzie można oglądać po raz pierwszy. *

W Kielcach prezentowane będą przede wszystkim rysunki lawowane i szkice ołówkiem, z kolekcji Galerii "Moda na sztukę" i zbiorów prywatnych, a także dwa oleje z Muzeum Narodowego w Kielcach z cykli "Opuszczona" i "Lalki".

"Data otwarcia wystawy jest zamierzona, bowiem te grafiki w szczególny sposób pokazują kobietę. Akty Zbyluta Grzywacza z jednej strony są prawie brutalne w swoim naturalizmie, z drugiej pokazują kobietę i jej pozycję w życiu w różnych kontekstach, zawsze z wyczuciem i smakiem" - podkreślił w środę na konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski.

Bohaterkami prezentowanych w Kielcach prac Zbyluta Grzywacza nie są kobiety, których uroda i ciała kojarzyłyby się ze współczesnymi kanonami piękna. W każdym z aktów widać jednak, który walor sylwetki zwrócił uwagę artysty. Ciekawe jest zestawienie obrazu olejnego "Opuszczona" ze studium do niego. Szkic pokazuje warsztat malarski i skupienie artysty na detalu.

Na wystawie prezentowane będzie także studium do obrazu "Kolejka (Siedem etapów życia kobiety)", która pokazuje kobietę od noworodka po staruszkę. Jest to jedno z najlepiej znanych dzieł Zbyluta Grzywacza.

"Ta wystawa jest jakby inspirowana imieniem artysty. Imię Zbylut oznaczało +tego, który wyzbył się srogości+. Grzywacz kojarzony jest głównie jako zaangażowany społecznie i politycznie twórca interwencyjny. Tymczasem jego akty są delikatne i lekkie, właśnie pozbawione srogości" - powiedziała kurator wystawy Agnieszka Oprządek. Zaznaczyła, że uzupełnieniem ekspozycji jest film "Profesor" w reżyserii uczennicy artysty, Marii Gacek, w którym ludzie znający Zbyluta Grzywacza opowiadają o jego życiu i sztuce.

Wystawa prezentowana w Muzeum Dialogu Kultur - oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach - została zorganizowana dzięki współpracy placówki z Galerią "Moda na Sztukę". Ekspozycji będzie towarzyszyć cykl spotkań związanych z kobietą, jej rolą w życiu społecznym i sztuce, oraz projekcja filmu.

Szkice i malarstwo Grzywacza będzie można oglądać w Kielcach do 12 maja.

Zbylut Grzywacz (1939-2004) był malarzem, rysownikiem, rzeźbiarzem, grafikiem, pisarzem i erudytą. Znany jest głównie jako współzałożyciel grupy artystycznej Wprost, a także charyzmatyczny pedagog krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W całej swojej twórczości był artystą zaangażowanym społecznie, często niepokornym wobec władz politycznych. Swoje dzieła prezentował na ponad czterdziestu wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych wystawach krajowych i zagranicznych. (PAP)

and/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)