Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Wystawa "Rodzina Deskurów - Bogu i Ojczyźnie"

0
Podziel się:

Dzieje Deskurów - szlacheckiego rodu przybyłego z Francji do Polski około
1730 roku - przybliży wystawa "Rodzina Deskurów - Bogu i Ojczyźnie". Ekspozycja będzie prezentowana
od soboty do końca października w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.

Dzieje Deskurów - szlacheckiego rodu przybyłego z Francji do Polski około 1730 roku - przybliży wystawa "Rodzina Deskurów - Bogu i Ojczyźnie". Ekspozycja będzie prezentowana od soboty do końca października w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach.

"Ród Deskurów wydał na polskiej ziemi bohaterskich żołnierzy, prawych obywateli i żarliwych katolików. Dewiza rodziny głosiła: +Czyń coś powinien, nie patrzaj na resztę+. Wypadki dziejowe pokazały, jak poważnie pojmowały ten nakaz kolejne pokolenia. Wystawą pamiątek po nich chcemy przypomnieć dzieje ludzi, którzy za swoje gniazdo rodzinne obrali Sancygniów i trwale wpisali się w historię ziemi świętokrzyskiej" - powiedział dyrektor muzeum ks. Paweł Tkaczyk

Na ekspozycję zgromadzono około 150 pamiątek, pochodzących w większości ze zbiorów prywatnych; wiele z nich będzie pokazanych po raz pierwszy. Większość stanowią dokumenty dotyczące spraw majątkowych i służby wojskowej, archiwalne pisma urzędowe, korespondencja. Są także fotografie, portrety, obrazy, publikacje prasowe i drobne przedmioty domowe.

Do najciekawszych eksponatów zaliczyć należy m.in.: najstarszy dokument (z 1582 r.) związany z polską linią Deskurów, indygenat (przyznanie obywatelstwa) Deskurów z podpisem Stanisława Augusta z 1766 roku, listę obecności posłów i deputowanych na posiedzeniu Sejmu, który podjął uchwałę o detronizacji Mikołaja I cara Rosji oraz rękopiśmienny paszport Andrzeja Deskura, wydany przez władze carskie na jego powrót z Syberii w 1859 roku.

Dwukrotnie zsyłany na Sybir za działalność niepodległościową (łącznie spędził tam 17 lat) Andrzej Deskur napisał w testamencie do dzieci i wnuków: "Język, wiara, nadzieja - pewność niezachwiana, że z niewoli wybawieni będziemy, to podstawy, przy których wszystkie nasze siły skupione być powinny, żeby ich nie dać naruszyć, a wróg nas nie zmoże".

Sporo pamiątek z rodzinnego albumu Deskurów przedstawia prawnuka Andrzeja Deskura - ks. kard. Andrzeja Marię Deskura (ur. w 1924 roku w Sancygniowie), który pracował w licznych instytucji watykańskich i był wieloletnim przyjacielem papieża Jana Pawła II. Od 33 lat jest przykuty przez chorobę do wózka inwalidzkiego.

Kieleckiej wystawie ma towarzyszyć obszerny katalog "Rodzina Deskurów" oraz książka Konstancji Nałęcz-Nieniewskiej o Sancygniowie we wspomnieniach - "Dom rodzinny świat utracony?"

Francuski ród Descours'ów z Vivarais pojawił się w Polsce około 1730 roku i szybko się spolonizował. W 1834 roku Józef M. Deskur nabył w Sancygniowie część majątku rodziny Dembowskich. Jego syn Andrzej wzniósł tam pałac. Po II wojnie światowej majątek Deskurów został upaństwowiony, a ostatni jego właściciel, Andrzej L. Deskur, z żoną Stanisławą i pięciorgiem dzieci musiał opuścić posiadłość.(PAP)

mch/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)