Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kielce: Zatrudnienie przejściowe szansą dla osób po kryzysach psychicznych

0
Podziel się:

Projekt "Twarzą w twarz z rynkiem pracy -
model zatrudnienia przejściowego" realizowany w Warszawie i w
Kielcach pomaga osobom z problemami zdrowia psychicznego w
powrocie na rynek pracy i do społeczeństwa.

Projekt "Twarzą w twarz z rynkiem pracy - model zatrudnienia przejściowego" realizowany w Warszawie i w Kielcach pomaga osobom z problemami zdrowia psychicznego w powrocie na rynek pracy i do społeczeństwa.

W projekcie współfinansowanym ze środków UE w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL uczestniczą osoby z problemami psychicznymi, będące członkami tzw. Domów pod Fontanną, które działają w Kielcach i w Warszawie. W czwartek uczestnicy kieleckiej części projektu opowiadali o swoich doświadczeniach na konferencji prasowej.

Według koordynatorki projektu Hanny Borowiec zatrudnienie przejściowe jest nowatorskim podejściem do włączenia w społeczność lokalną ludzi, którzy przeszli kryzysy zdrowia psychicznego. Projekt ma pokazać, że są pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego, mogą normalnie funkcjonować, normalnie pracować, powrócić do społeczeństwa.

W Kielcach jest obecnie pięć miejsc zatrudnienia przejściowego: w powiatowym urzędzie pracy, urzędzie miasta i miejskim ośrodku pomocy rodzinie. Wkrótce powstaną kolejne takie miejsca w biurze turystycznym i w biurze brokerskim. Okres zatrudnienia przejściowego to od trzech do dziewięciu miesięcy w niepełnym wymiarze pracy. Zatrudnienie przejściowe nie może być traktowane jak okres próbny, po którym pracodawca na to miejsce zatrudni kogoś z uczestników na stałe.

Kielecki Dom pod Fontanną powstał w 2005 roku, a we własnej siedzibie działa od stycznia 2006 roku. Wszyscy jego członkowie dzielą się obowiązkami i wspólnie podejmują decyzje dotyczące placówki. Uczestniczą w działaniach sekcji artystycznej, technicznej, języka angielskiego, informatycznej. W grudniu w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" wystawili spektakl "Mgła" według powieści "Obłęd" Jerzego Krzysztonia.

Pierwszy Dom pod Fontanną powstał w 1948 roku w Nowym Jorku, kiedy grupa byłych pacjentów szpitali psychiatrycznych postanowiła powołać do życia wspólnotę. Nazwę przyjął od tryskającej w pobliżu fontanny. Dziś na świecie jest blisko 400 domów nawiązujących swym programem do podjętej wówczas idei partnerskiego członkostwa. Ich działalność nastawiona jest na tworzenie warunków sprzyjających społecznemu i finansowemu usamodzielnianiu się członków, włącznie z uzyskaniem satysfakcjonującego zatrudnienia na otwartym rynku pracy.(PAP)

agn/ wkr/ fal/

kryzys
wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)