Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kilka tysięcy pieszych pielgrzymów dotarło na Jasną Górę

0
Podziel się

Kilka tysięcy pielgrzymów dotarło w poniedziałek pieszo na Jasną Górę.
Byli wśród nich m.in. pątnicy z Białegostoku, Gorzowa, Zielonej Góry, Sandomierza, Warmii, Torunia
i Gdańska. Najdłuższą drogę - 638 km - w 19 dni przebyli pielgrzymi z Helu.

bEriHzpN

*Kilka tysięcy pielgrzymów dotarło w poniedziałek pieszo na Jasną Górę. Byli wśród nich m.in. pątnicy z Białegostoku, Gorzowa, Zielonej Góry, Sandomierza, Warmii, Torunia i Gdańska. Najdłuższą drogę - 638 km - w 19 dni przebyli pielgrzymi z Helu. *

Również w poniedziałek, po blisko dwóch tygodniach w drodze, do sanktuarium dotarła jedna z najbarwniejszych grup zmierzających na Jasną Górę - 35. Piesza Pielgrzymka Młodzieży Różnych Dróg i Kultur, zwana często grupą hipisowską. Od ponad 30 lat przewodzi jej znany salezjanin ks. Andrzej Szpak. W tym roku pielgrzymka rozpoczęła się w Toruniu. Pielgrzymi szli pieszo, ale także jechali autobusem i koleją.

Grupa ks. Szpaka pielgrzymuje do Częstochowy od 1979 r. Początkowo w pielgrzymce uczestniczyli tylko hipisi, z czasem również przedstawiciele innych grup subkulturowych oraz tzw. młodzież poszukująca.

bEriHzpP

Wyruszająca z Helu piesza pielgrzymka kaszubska przyszła do Częstochowy po raz 32. Szło w niej od 25 lipca ponad 360 pątników; najstarszy z nich miał 82 lata. Później dołączyła do niej 550-osobowa 31. pielgrzymka gdańska i skupiająca ok. 225 osób pielgrzymka z Gdyni.

W tym roku pielgrzymi z Kaszub przez większość dni wędrowali w upale. Kaszubska pielgrzymka ma swoją wykształconą przez lata specyfikę. Niektórzy pielgrzymi mają kaszubskie stroje i flagi, a także chusty, koszulki, znaczki oraz inne symbole regionalne. Co najmniej pięć razy liturgia słowa podczas mszy na trasie odbywa się po kaszubsku. Czasami także kazania wygłaszane są w tym regionalnym języku. Wieczorami pielgrzymi śpiewają kaszubskie ludowe piosenki.

Na Jasnej Górze pielgrzymów z archidiecezji gdańskiej powitał gdański arcybiskup senior Tadeusz Gocłowski, który podkreślał, że pielgrzymowanie z Pomorza trwa już ponad 30 lat.

"Dziękujemy Panu Bogu za to, że mimo różnych trudności, pewnych skrajności liberalizmu - zwłaszcza etycznego - (...) młodzież nieustannie płynie na Jasną Górę; nie turystycznie, ale płynie z potrzeby serca i głosi wiarę przez całą Polskę - od Helu aż po Jasną Górę" - powiedział.

bEriHzpV

Abp Gocłowski wspomniał też wszystkich tych, którzy po drodze goszczą pielgrzymów w swoich domach. "Polska odprawia wielkie rekolekcje - ale nie zasmucone, tylko rekolekcje radosne" - ocenił.

Pielgrzymującą młodzież, która stanowi ok. 90 proc. uczestników wędrówki z Pomorza do Częstochowy, abp Gocłowski nazwał "głęboko zamyśloną grupą ludzi, którzy myślą o tym, jak jeszcze być bliżej Boga; jak głosić swoją wiarę tym, którzy gubią się na różnych drogach XXI wieku", a jednocześnie - jak mówił - są grupą żywiołową, rozśpiewaną i roztańczoną.

W poniedziałek na Jasną Górę dotarła też 27. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Białostockiej (350 osób), 31. Piesza Pielgrzymka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej (ok. 500 osób), 30. Pielgrzymka Archidiecezji Warmińskiej (550 osób), 30. Piesza Pielgrzymka Diecezji Sandomierskiej (2,1 tys. osób) oraz 35. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej i 32. Piesza Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej (łącznie 1,1 tys. osób).

Dzień wcześniej, w niedzielę, do sanktuarium dotarli pielgrzymi z Krakowa (8,5 tys. osób), Elbląga (ponad 740 osób), Ełku (blisko 620 osób) i diecezji bielsko-żywieckiej (ponad 3,5 tys. osób).

bEriHzpW

Szacuje się, że w sierpniu na Jasną Górę dotrze w sumie ponad 100 tys. pieszych pielgrzymów. Dni poprzedzające środowe święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to tradycyjnie okres szczytu pielgrzymkowego. Najwięcej pątników dotrze do sanktuarium we wtorek i środę. Tego dnia na Jasną Górę wejdzie m.in. najliczniejsza z pielgrzymek - warszawska, a także akademicka, również idąca ze stolicy. Przyjdą także m.in. pielgrzymujący żołnierze i strażacy, pątnicy z Podlasia i Lublina.

W czwartek pielgrzymi, zarówno ci, którzy przyjdą na Jasną Górę pieszo, jak i ci, którzy dojadą specjalnie na uroczystości, wezmą udział w sumie pontyfikalnej. Uroczystości święta Wniebowzięcia NMP co roku gromadzą w Częstochowie tysiące wiernych. W tym roku uroczystej sumie pontyfikalnej będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a homilię wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Kolejny szczyt pielgrzymkowy na Jasnej Górze przypada w dniach poprzedzających święto Matki Bożej Częstochowskiej, obchodzone 26 sierpnia. W ciągu trzech dni do sanktuarium dotrze wówczas pieszo ok. 30 tys. pielgrzymów.(PAP)

mab/ kon/ bos/ bk/

bEriHzqq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)