Notowania

wiadomości
18.06.2012 16:29

Kilkadziesiąt ciągników rolniczych blokowało ulice Szczecina

# dochodzi informacja o rozmowach przedstawicieli władz ANR i protestujących rolników #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o rozmowach przedstawicieli władz ANR i protestujących rolników #

18.06. Szczecin (PAP) - W poniedziałek w Szczecinie trwają rozmowy władz Agencji Nieruchomości Rolnych i rolników, którzy od czwartku protestują przeciwko - jak mówią - złej polityce rolnej rządu. Przed południem kilkadziesiąt ciągników rolniczych przejechało ulicami miasta.

W rozmowach bierze udział m.in. prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski, wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz i przedstawiciele protestujących rolników.

W poniedziałek przed południem ciągniki wyruszyły sprzed siedziby szczecińskiej Agencji Nieruchomości Rolnych i przejechały ulicami miasta, blokując ruch. Na maszynach rolniczych zawieszono kartki z napisem: "własność banku". Do większości z nich przymocowano także biało-czerwone flagi.

Rolnicy protestują m.in. przeciwko temu, że ziemia - ich zdaniem - trafia w ręce dużych korporacji z obcym kapitałem, zamiast do zachodniopomorskich gospodarzy, których nie stać na jej zakup.

Protestujący domagają się także uznania dzierżawy za pełnoprawną formę rozdysponowania gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz zagwarantowania możliwości kontynuacji dzierżawy przez następców prawnych, a także dopłat do kredytów na zakup ziemi. Protestujący chcą konsultacji społecznych w sprawie projektowanych zmian opodatkowania gospodarstw.

Wśród postulatów jest także zwiększenie limitów i zwrotu pełnej akcyzy za paliwo rolnicze, zrównanie dopłat obszarowych z krajami tzw. starej UE i dopłat do kredytów na zakup ziemi. Rolnicy chcą również pełnej informacji na temat ustaleń z Komisją Europejską na temat zmniejszenia płatności bezpośrednich. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

res/ je/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz