Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kim Dzong Il nie żyje. Ludzie płaczą po śmierci dyktatora

1
Podziel się:

Dziś Korea Północna przeprowadziła próbę rakietową.

Kim Dzong Il nie żyje. Ludzie płaczą po śmierci dyktatora
(PAP/ EPA)

[aktualizacja 13:02]

Mieszkańcy stolicy Korei Północnej, Phenianu, wyszli na ulice, by opłakiwać śmierć Kim Dzong Ila, _ drogiego przywódcy _ który przez ponad 17 lat sprawował niepodzielną władzę w kraju - poinformowały północnokoreańskie i chińskie media.

Na nagraniach zaprezentowanych przez rządową agencję KCNA widać setki, może tysiące osób niemogących powstrzymać łez po śmierci ukochanego przywódcy. Część z nich pada na kolana i bije rękami w ziemię, inni rytmicznie się kłaniają, zgromadzeni przed stołecznymi pomnikami socjalizmu.

_ Czy niebiosa mogły być tak okrutne? Proszę, wróć, generale. Nie możemy uwierzyć, że odszedłeś _ - lamentowała na antenie północnokoreańskiej telewizji jedna z roztrzęsionych kobiet.

Część z opłakujących śmierć przywódcy nie była w stanie mówić. Mężczyzna proszony o wypowiedź przez chińską CCTV, zalany łzami, nie potrafił wydobyć głosu.

Czytaj w Money.pl

**

**

_ Przekuję smutek w siłę i odwagę, i pozostanę wierna szanowanemu towarzyszowi Kim Dzong Ilowi _ - powiedziała na koniec materiału KCNA zapłakana pracownica fabryki drutu w Phenianie.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il zmarł w sobotę w wieku 69 lat w rezultacie zawału serca, w warunkach _ wielkiego napięcia umysłowego i fizycznego _ - poinformowała w poniedziałek północnokoreańska telewizja.

Rosja składa kondolencjePrezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał kondolencje Kim Dzong Unowi z powodu śmierci jego ojca, przywódcy Korei Płn. Zatelefonował też z życzeniami urodzinowymi do prezydenta Korei Płd.; omówił z nim kwestie współpracy - pisze ITAR-TASS.

Służba prasowa Kremla poinformowała, że prezydent Miedwiediew złożył serdeczne życzenia urodzinowe prezydentowi Korei Południowej Li Miung Bakowi, który obchodzi 70. rocznicę urodzin.

Zobacz także: Zobacz jak Koreańczycy opłakują śmierć przywódcy swojego kraju (TelegraphTV):

_ Szefowie państw omówili także współdziałanie i koordynację w kwestiach międzynarodowych, w tym sprawy regionalnej integracji i stabilności _ - podała służba prasowa Kremla.

Według obserwatorów rozmowa mogła dotyczyć stabilności na Półwyspie Koreańskim w świetle doniesienia o śmierci lidera Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej Kim Dzong Ila.

Tego samego dnia minister spaw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wyraził przekonanie, że śmierć Kim Dzong Ila, która - jak zaznaczył - jest wielką stratą dla narodu północnokoreańskiego, nie odbije się na rozwoju przyjaznych stosunków obu krajów, czyli KRLD i Rosji.

Z kolei polskie MSZ w oświadczeniu wydanym po śmierci przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila wyraziło nadzieję, że władze koreańskie postępować będą odpowiedzialnie i zgodnie z oczekiwaniami społeczności międzynarodowej oraz narodu koreańskiego.

_ Z uwagą śledzimy sytuację w Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej i w regionie Azji Wschodniej po śmierci Kim Dzong Ila. Półwysep Koreański należy do miejsc najbardziej newralgicznych dla pokoju w skali globalnej - oczekujemy, że nie dojdzie tam do zachwiania stabilności i zagrożenia dla bezpieczeństwa regionalnego _ - czytamy w komunikacie MSZ.

Resort podkreśla, że Polska jako aktywny członek Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych, funkcjonującej na Półwyspie, ma nadzieję, iż nowe władze KRLD z otwartością powrócą do negocjacji sześciostronnych oraz rzeczywistej denuklearyzacji Półwyspu.

_ Wyrażamy nadzieję, że po śmierci przywódcy północnokoreańskiego władze koreańskie postępować będą odpowiedzialnie i zgodnie z oczekiwaniami społeczności międzynarodowej oraz narodu koreańskiego. Sposób, w jaki władze i obywatele KRLD zdecydują o wyborze następcy, będzie miał znaczenie dla przyszłości północnych Koreańczyków i bezpieczeństwa na Półwyspie. Każdy naród ma prawo do życia w pokoju, wolności i demokracji _ - głosi komunikat.

Korea Północna przeprowadziła próbę z pociskiem rakietowym krótkiego zasięgu na swym wschodnim wybrzeżu - poinformowała południowokoreańska agencja Yonhap. Zbiegło się to z ogłoszeniem śmierci północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Ila.

Agencja Reutera pisze, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela władz Korei Południowej, że ta próba rakietowa raczej nie miała związku ze śmiercią Kima.

Na wiadomość o śmierci północnokoreańskiego przywódcy rząd Japonii polecił siłom zbrojnym _ wzmożoną czujność _ oraz przystąpił do konsultacji z Waszyngtonem i Seulem. Południowokoreańskie ministerstwo obrony oświadczyło, że nie stwierdzono zwiększonej aktywności sił zbrojnych Korei Północnej. Siły południowokoreańskie postawiono jednak w stan pogotowia.

Świat uważnie przygląda się teraz Korei Północnej, szukając ewentualnych oznak destabilizacji w tym kraju, prowadzącym program broni nuklearnej.

Korea Płn. w 2003 roku wystąpiła z układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. W październiku 2006 roku ogłosiła, że przeprowadziła pierwszą próbę nuklearną.

W ubiegłym roku dwie akcje zbrojne Korei Północnej - storpedowanie południowokoreańskiej korwety i ostrzał artyleryjski południowokoreańskiej wyspy na przygranicznym akwenie Morza Żółtego - pociągnęły za sobą 50 ofiar śmiertelnych.

Na rokowaniach sześciostronnych (z udziałem obu Korei, Chin, USA, Rosji i Japonii) proponowano Phenianowi pomoc gospodarczą w zamian za odstąpienie od programów nuklearnych, w ramach których - jak się przypuszcza - Korea Północna uzyskała materiały rozszczepialne, wystarczające do wyprodukowania nawet 10 bomb atomowych. Rokowania te utknęły jednak w martwym punkcie.

Czytaj więcej o sytuacji wokół Korei Północnej w ostatnich miesiącach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/218/t78554.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chiny;apeluja;do;korei;polnocnej;o;dialog;z;zachodem,37,0,948261.html) Chiny posłańcem pokoju. _ Trzeba rozmawiać _ Korea Północna wywołała napięcia w regionie swym programem nuklearnym i próbami rakietowymi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/37/t75813.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/uciekinier;z;polnocy;mogl;planowac;zamach;na;rodaka;w;seulu,110,0,910702.html) Niby uciekinier, a planował zamach Zbieg z Korei Płn. został zatrzymany w związku z podejrzeniem, że planował zamach na życie antyreżimowego działacza.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t134695.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomiedzy;koreami;znow;doszlo;do;wymiany;ognia,95,0,889183.html) Koreańczycy znów do siebie strzelają. Wojna? Północ znowu zbombardowała południowokoreańską wyspę Yeonpyeong.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1)
Krzysztof
7 miesięcy temu
Mugl do żyć do sylwestra