Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Klastry sprzyjają rozwojowi małych firm

0
Podziel się

Klastry sprzyjają rozwojowi małych firm i podnoszą konkurencyjność.
Ułatwiają także dostęp do innowacyjnych rozwiązań - wynika z badań zrealizowanych na zlecenie
Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przez firmę Deloitte.

bEgpEeVx

Klastry sprzyjają rozwojowi małych firm i podnoszą konkurencyjność. Ułatwiają także dostęp do innowacyjnych rozwiązań - wynika z badań zrealizowanych na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przez firmę Deloitte.

Klaster - to współpraca na danym terenie firm z jednej branży, jednostek naukowych i ośrodków badawczych, instytucji wspierających i organizacji pozarządowych. Klastry powstają w Polsce od 1977 r., obecnie zrzeszają blisko 1,5 tys. firm. Są to organizacje, które mogą przyjąć formę stowarzyszenia, spółki prawa handlowego, czy też umowy konsorcjum. Inicjatorami powstawania klastrów są prywatni przedsiębiorcy, ale także organizacje pozarządowe.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, która wspiera rozwój klastrów, zleciła ocenę ich działalności. Chodziło także o pokazanie najlepszych rozwiązań i wypracowanie wniosków oraz rekomendacji do dalszego działania - poinformowała na konferencji prasowej we wtorek Grażyna Buczyńska z PARP.

bEgpEeVz

Jak zaznaczyła, klastry mogą starać się w PARP o dofinansowanie do inwestycji i szkoleń, a także uzyskać pieniądze na promocję. Na wspieranie klastrów Agencja ma na lata 2007-2013 490 mln zł.

Deloitte zweryfikował 176 klastrów, z czego zbadał 47. Analiza wykazuje, że większość klastrów jest dopiero w początkowej fazie rozwoju; najwięcej ich działa w Małopolsce, a najczęściej reprezentowaną branżą jest informatyka. Z badania ponadto wynika, że klastry przyciągają wiele talentów i chętniej niż inne organizacje wdrażają innowacyjne rozwiązania - poinformował dyrektor Deloitte, Dionizy Smoleń.

W jego opinii, jest potrzeba stworzenia zintegrowanej strategii wsparcia klastrów, określenia polityki klastrowej, opracowania formuły współpracy z jednostkami badawczymi czy też stworzenia mechanizmów ich finansowania.

Badanie zostało wykonane w 2010 r. metodą porównywania klastrów, ale bez ustalenia ich rankingu. (PAP)

bEgpEeVF

awy/ je/

bEgpEeWa
firma
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)