Notowania

klich
03.12.2010 10:53

Klich: Cytadela najwłaściwszym miejscem upamiętnienia ofiar katastrofy

Cytadela Warszawska to najwłaściwsze miejsce dla upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej i umieszczenia wraku samolotu, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem - uważa minister obrony narodowej Bogdan Klich.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Cytadela Warszawska to najwłaściwsze miejsce dla upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej i umieszczenia wraku samolotu, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem - uważa minister obrony narodowej Bogdan Klich. *

Dzień wcześniej o takiej lokalizacji mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Według szefa MON wrak samolotu mógłby stanąć przed nowym gmachem Muzeum Wojska Polskiego.

"Cała Cytadela zgodnie z realizowanymi moimi planami ma się stać miejscem pamięci narodowej. Jest tam już Muzeum Katyńskie, które niedługo otworzy swoją nowoczesną ekspozycję. Z początkiem tego roku został wyłoniony w konkursie projekt nowego gmachu Muzeum Wojska Polskiego, przed którym jest duża przestrzeń i tam mógłby być umieszczony wrak" - powiedział PAP Klich.

Przypomniał, że dowództwo wojsk lądowych zostanie z Cytadeli wyprowadzone w 2012, a znajdzie się tam wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. "Cały ten duży kompleks historyczny nabiera nowego znaczenia, będzie miał charakter historyczno-muzealny, dlatego stanowi idealne miejsce dla wraku" - uważa Klich.

W czwartek minister kultury powiedział, że najlepszą lokalizacją dla wraku byłaby Cytadela Warszawska. Zdrojewski przypomniał w wieczornym programie Polsat News, że otrzymał zadanie wskazania takiej lokalizacji od premiera Donalda Tuska. Zaznaczył jednocześnie, że docierają do niego jeszcze inne propozycje i "nie chce ich w tej chwili ani odrzucać, ani weryfikować".

Zdrojewski podkreślił, że zanim zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje, potrzebne są jeszcze konsultacje i dyskusja społeczna. Najważniejsze jest jednak uszanowanie wrażliwości rodzin. "Trzeba pamiętać, że w tym wraku zginęło wiele, wiele ludzi i że rodziny mają do miejsca katastrofy i do tego samolotu bardzo rozmaite wrażliwości" - powiedział.

Według ministra wrak powinien w całości znaleźć się w Polsce i powinien być uszanowany, mógłby stać się miejscem "muzealnym, trochę martyrologicznym", miejscem, które łączy sferę sacrum ze sferą profanum.

Przypomniał też, że ostateczna decyzja o terminie transportu wraku Tu-154M należy do prokuratur: rosyjskiej i polskiej. (PAP)

brw/ malk/ bk/

Tagi: klich, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz