Notowania

katastrofa w smoleńsku
03.12.2010 11:03

Klich ma pomysł, gdzie powinien trafić wrak ze Smoleńska

Według szefa MON najlepsze miejsce to Cytadela Warszawska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Cytadela Warszawska to najwłaściwsze miejsce dla upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej i umieszczenia wraku samolotu, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem - uważa minister obrony narodowej Bogdan Klich. *

Dzień wcześniej o takiej lokalizacji mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Według szefa MON wrak samolotu mógłby stanąć przed nowym gmachem Muzeum Wojska Polskiego.

_ - Cała Cytadela zgodnie z realizowanymi moimi planami ma się stać miejscem pamięci narodowej. Jest tam już Muzeum Katyńskie, które niedługo otworzy swoją nowoczesną ekspozycję. Z początkiem tego roku został wyłoniony w konkursie projekt nowego gmachu Muzeum Wojska Polskiego, przed którym jest duża przestrzeń i tam mógłby być umieszczony wrak _ - powiedział Klich.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/252/t20476.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/macierewicz;juz;wie;kto;zawinil;w;smolensku,56,0,714040.html) Macierewicz już wie, kto zawinił w Smoleńsku

Przypomniał, że dowództwo wojsk lądowych zostanie z Cytadeli wyprowadzone w 2012, a znajdzie się tam wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. _ _

_ - Cały ten duży kompleks historyczny nabiera nowego znaczenia, będzie miał charakter historyczno-muzealny, dlatego stanowi idealne miejsce dla wraku _ - uważa Klich.

Wczoraj minister kultury powiedział, że najlepszą lokalizacją dla wraku byłaby Cytadela Warszawska. Zdrojewski przypomniał w wieczornym programie Polsat News, że otrzymał zadanie wskazania takiej lokalizacji od premiera Donalda Tuska. Zaznaczył jednocześnie, że docierają do niego jeszcze inne propozycje i _ nie chce ich w tej chwili ani odrzucać, ani weryfikować _.

Zdrojewski podkreślił, że zanim zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje, potrzebne są jeszcze konsultacje i dyskusja społeczna. Najważniejsze jest jednak uszanowanie wrażliwości rodzin. _ Trzeba pamiętać, że w tym wraku zginęło wiele, wiele ludzi i że rodziny mają do miejsca katastrofy i do tego samolotu bardzo rozmaite wrażliwości _ - powiedział.

Według ministra wrak powinien w całości znaleźć się w Polsce i powinien być uszanowany, mógłby stać się miejscem _ muzealnym, trochę martyrologicznym _, miejscem, które łączy sferę sacrum ze sferą profanum.

Przypomniał też, że ostateczna decyzja o terminie transportu wraku Tu-154M należy do prokuratur: rosyjskiej i polskiej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t123662.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/klich;do;katastrofy;w;smolensku;przyczynili;sie;wojskowi,180,0,726452.html) Klich: Do katastrofy w Smoleńsku przyczynili się wojskowi Pułkownik sugeruje, że lot został źle przygotowany przez 36. Pułk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/142/t97422.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/gotowa;jest;juz;wstepna;opinia;do;raportu;mak,14,0,723214.html) Gotowa jest już wstępna opinia do raportu MAK Do uwaga polskich śledczych Rosjanie wcale nie muszą się odnosić.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, wrak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz