Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Klich rozmawiał w Pentagonie o Afganistanie, NATO i współpracy

0
Podziel się

Współpraca militarna z USA związana z planowaną obecnością wojsk
amerykańskich w Polsce, udział Polaków w operacji NATO w Afganistanie i nowa koncepcja strategiczna
Sojuszu były głównymi tematami rozmów w Pentagonie ministra obrony narodowej Bogdana Klicha.

bEgAKysB

*Współpraca militarna z USA związana z planowaną obecnością wojsk amerykańskich w Polsce, udział Polaków w operacji NATO w Afganistanie i nowa koncepcja strategiczna Sojuszu były głównymi tematami rozmów w Pentagonie ministra obrony narodowej Bogdana Klicha. *

Klich spotkał się tam w czwartek z ministrem obrony USA Robertem Gatesem. Na briefingu dla polskich korespondentów szef MON określił rozmowy jako "treściwe i bardzo pożyteczne".

"Zgodnie z zasadą, że im więcej obecności sojuszników w naszym kraju, tym więcej bezpieczeństwa Polski, rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób Amerykanie mogliby w przyszłości stacjonować na ziemi polskiej. Rozmawialiśmy na temat czasowego stacjonowania załóg samolotów F-16, amerykańskich Herculesów (samolotów transportowych - PAP) i wzmocnienia współpracy między wojskami specjalnymi obu krajów" - powiedział Klich.

bEgAKysD

"Wojska specjalne odgrywają coraz większą rolę w konfliktach zbrojnych, w związku z tym USA i Polska nastawiają się na rozbudowę tych wojsk" - dodał.

Zapytany, jak Gates odnosi się do odczuwalnej w Polsce niechęci wobec operacji afgańskiej, Klich podkreślił, że Polska sama zadecyduje, jak długo jej wojska będą uczestniczyły w tej operacji, ale będzie się przy tym kierować interesami NATO.

"To w Warszawie będziemy podejmować decyzje odnośnie przyszłego zaangażowania w Afganistanie. Wypracowując je bierzemy pod uwagę przede wszystkim interes Sojuszu. W Afganistanie nie jesteśmy ze względu na jakieś interesy gospodarcze czy polityczne w Azji Środkowej, tylko dlatego, że jesteśmy członkiem NATO" - oświadczył szef MON.

Przypomniał też, że nowa koncepcja strategiczna NATO, która będzie jeszcze przedmiotem dyskusji na listopadowym szczycie sojuszu w Lizbonie, zadowala rząd RP, ale Polsce zależy, by NATO pozostało przede wszystkim sojuszem obronnym. Dodał, że dał temu wyraz w rozmowie z szefem Pentagonu.

bEgAKysJ

"W projekcie nowej koncepcji strategicznej jest wiele elementów, które nas satysfakcjonują, ale przed nami cała dyskusja, która musi uwzględniać różne punkty widzenia. Podkreślałem (w rozmowie z Gatesem - PAP), że zasadnicze mechanizmy, które wzmacniają zdolność Sojuszu do wsparcia ewentualnie zagrożonego kraju, są kluczowe z punktu widzenia Polski i że będziemy to w koncepcji strategicznej wspierać" - powiedział Klich.

Dodał, że z amerykańskim ministrem obrony omawiał także "wszystkie scenariusze na wypadek zagrożenia terytorialnego" i projekty redukcji dotychczasowej struktury dowodzenia NATO.

tzal/ mw/ ap/ mag/

bEgAKyte
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)