Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Klich zdradził plany dotyczące wojsk w Afganistanie

0
Podziel się

Dwie kolejne zmiany będą tak samo liczne, jak obecna.

Klich zdradził plany dotyczące wojsk w Afganistanie
(kprm.gov.pl)
bEgIIWwl

*Dwie kolejne zmiany polskiego kontynentu wojskowego do Afganistanu są - jak na razie - planowane na wyjazd w takiej samej wielkości jak obecna tj. około 2,6 tys. żołnierzy w rejonie misji - poinformował szef MONBogdan Klich. *

Sceptycznie do tej informacji odniósł się szef BBN Stanisław Koziej. Obaj w środę późnym wieczorem uczestniczyli w posiedzeniu sejmowej komisji obrony.

Minister ocenił, że nie ma potrzeby zwiększania naszego kontyngentu ani wysyłania w rejon operacji dodatkowych 400 żołnierzy, którzy są w kraju w odwodzie, gotowi w krótkim czasie na wyjazd. Klich wyraził przekonanie, że kluczowe dla losów operacji będzie najbliższe 6 do 12 miesięcy. - _ Szykujemy dwie kolejne zmiany w dotychczasowej liczebności _ - podał szef MON.

bEgIIWwn

Szef BNN odparł, że _ rozumie, iż to zamiar _ by dwie kolejne zmiany polskiego kontyngetu w Afganistanie - ósma i dziewiąta - były równie liczne jak siódma - obecna. _ - Że kolejna taka powinna być to jasne, ale już następna wiosną 2011 r. - jeśli chcemypoważnie mówić o wycofaniu - powinna być mniejsza _ - ocenił Koziej.

Klich apelował by _ dać szansę obecnej polskiej strategii, którą w ubiegłym roku wypracowali wspólnie specjaliści MON i MSZ _ i zalecał by _ dać szanse także strategii NATO-wskiej _. Jak podkreślał, obie zakładają że najważniejsze jest szkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa - wojska i policji, by osiągnęły poziom pozwalającym im na przejęcie odpowiedzialności, a także zwalczanie rebeliantów i wsparcie rozwoju lokalnej społeczności.

Szef MON ponowił na posiedzeniu komisji deklarację, że wycofanie polskich żołnierzy z misji ISAF jest _ technicznie wykonalne _ w 2012 r, co postulują niektórzy. Zastrzegł jednak, że wymaga to spełnienia określonych warunków, a żadne decyzje w tym zakresie nie zapadły. Przypominał, że w strategii zaangażowania Polski w Afganistanie zapisano czasowe zwiększenie liczebności kontyngentu a następnie jego stopniową redukcję aż do całkowitego wycofania w roku 2013, gdy prowincja Ghazni gdzie stacjonują nasi żołnierze stanie się centrum kultury islamskiej

bEgIIWwt

Szef BBN powtórzył tymczasem, że będzie rekomendował prezydentowi przedyskutowanie NATO-wskiej strategii działań w Afganistanie na forum Sojuszu oraz zmianę naszej strategii zaangażowania. Koziej ocenił, że Polska powinna wysunąć postulat zmiany celu zaangażowania z ofensywnego na defensywny, co miałoby oznaczać rezygnację z prób wewnętrznego przekształcenia Afganistanu w spolegliwego sojusznika. _ - Próba zbudowania tam państwa, które byłoby partnerem dla NATO i świata zachodniego w walce z terroryzmem to cel, moim zdaniem, nierealny _ - ocenił szef BBN.

Przekonywał, że należy się domagać m.in. zmiany statusu operacji z dowolnej na jednakowo obowiązkową dla wszystkich członków Sojuszu oraz zniesienia narodowych ograniczeń dotyczących sposobu działania. _ Wątpliwe by się to udało, ale próby trzeba podjąć by zobaczyć jaka jest determinacja do prowadzenia operacji _ - powiedział.

Koziej krytycznie odniósł się też do prób odgórnej budowy państwa afgańskiego. _ - To mocno wątpliwe ze względu na panujące tam obyczaje _ - powiedział, podkreślając rolę struktur plemiennych i religijnych. Szef BBN wyraził przekonanie, że _ błędem jest wypracowywanie strategii narodowej przed rozstrzygnięciem tych kwestii na poziomie sojuszniczym _.

bEgIIWwO
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)