Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kmień węgielny pod Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej w Toruniu

0
Podziel się:

Kamień węgielny pod Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej, która ma rozpocząć
działalność w październiku, wmurowano w środę w Toruniu. Uczelnia powstanie głównie z funduszy
Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów) i Regionalnego Programu Operacyjnego, a pomoc w prowadzeniu
zadeklarowały środowiska żydowskie.

Kamień węgielny pod Wyższą Szkołę Filologii Hebrajskiej, która ma rozpocząć działalność w październiku, wmurowano w środę w Toruniu. Uczelnia powstanie głównie z funduszy Zakonu Braci Mniejszych (franciszkanów) i Regionalnego Programu Operacyjnego, a pomoc w prowadzeniu zadeklarowały środowiska żydowskie.

Przed kilkunastoma dniami kamień poświęcił metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz.

"Trzeba razem budować, ręka w rękę. Musimy wspólnie budować, my Żydzi i Polacy. Świat jest naszą ojczyzną moralności. To miejsce, Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej, jest jeszcze jedną cegłą do odnowienia muru moralności żydowsko-polskiej. Jesteśmy tu razem i modlimy się o pokój" - powiedział podczas środowej uroczystości były ambasador Izraela Szewach Weiss, który będzie wykładowcą na nowej uczelni.

W uroczystości wmurowania kamienia uczestniczyli także m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Ewa Junczyk-Ziomecka, biskup toruński Andrzej Suski, minister prowincjalny franciszkanów o. Adrian Buchcik, naczelny rabin Polski Michael Schudrich, przewodniczący Północnoamerykańskiej Rady Muzeum Historii Żydów Polskich Zygmunt Rolat. Zdaniem wielu uczelnia będzie służyć dialogowi między narodami i przełamywaniu stereotypów. "Teraz cały kraj będzie mógł zobaczyć prawdziwą twarz Torunia" - mówił Rolat.

Koszt inwestycji wyniesie 23,4 mln zł, dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego - 1 mln zł. Wyższa Szkoła Filologii Hebrajskiej zostanie wzniesiona w pobliżu klasztoru franciszkanów w dzielnicy Podgórz. W budynku o powierzchni 2,7 tys. m kw. znajdą się sale dydaktyczne, biblioteka z czytelnią, aula i pokoje dla studentów. Na potrzeby uczelni zaadaptowana zostanie też część klasztoru. Prace przy budowie rozpoczęto w kwietniu.

Wyższa Szkoła Kultury Hebrajskiej ma rozpocząć działalność 4 października, kiedy będzie obchodzona 800. rocznica założenia zakonu przez św. Franciszka z Asyżu. Na początek zostaną uruchomione studia licencjackie filologii hebrajskiej dla kilkudziesięciu słuchaczy.

W planach są studia podyplomowe filologii hebrajskiej, judaizmu, archeologii biblijnej oraz kursy hebrajskiego i jidisz. Studia mają być dostępne dla wszystkich bez względu na wyznanie, a wykładowcami będą specjaliści z kraju i z zagranicy. (PAP)

rau/ hes/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)