Notowania

wiadomości
22.12.2013 07:33

Kocham Wolność, czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen

Fundacja Instytutu Lecha Wałęsy wydała publikację tekstowo-płytową "Kocham Wolność, czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen" o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski z lat 1955- 2005.

Podziel się
Dodaj komentarz

Fundacja Instytutu Lecha Wałęsy wydała publikację tekstowo-płytową "Kocham Wolność, czyli jak zaszczepiliśmy w sobie jej gen" o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski z lat 1955- 2005.

We wstępie do publikacji Piotr Metz, dziennikarz muzyczny, pisze: "Mieliśmy go w sobie zawsze. Przekazywany przez kolejne pokolenia, chowany w trudnych czasach do szafy, ale pielęgnowany i chroniony. Gen WOLNOŚCI () Nasza przewodnia piosenka, słowami nieżyjącego już niestety Bogdana Łyszkiewicza, ujmuje to w sposób najprostszy z możliwych: +Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem+".

"Kocham wolność" zespołu Chłopcy z Placu Broni, a także piosenki Tiltu, T.Love i Lecha Janerki są tłem dla przeplatanej archiwalnymi nagraniami zamieszczonej na płycie CD audycji radiowej Piotra Metza. Jej treścią jest przełamywanie kolejnych barier w drodze do wolności i opór komunistycznych władz, pragnących ją stłumić.

Jest to opowieść o polskich latach i miesiącach, w tym tak ważnych jak październik 1956 r., marzec 1968 r., grudzień 1970 r., sierpień 1980 r., grudzień 1981 r. A następnie o Nagrodzie Nobla dla Lecha Wałęsy, pierwszych częściowo wolnych wyborach, nominacji Tadeusza Mazowieckiego na premiera, wyborze Lecha Wałęsy na prezydenta oraz przystąpieniu Polski do NATO i wejściu do Unii Europejskiej.

Na płycie CD można usłyszeć słowa, które przeszły do historii takie jak te o odrąbywaniu głów szaleńcom, którzy targnęli się na władzę ludową (Cyrankiewicz), "Niech zstąpi Duch twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi" (Jan Paweł II), "Rozmawialiśmy jak Polak z Polakiem (Jagielski), "Sztandar PZPR wyprowadzić" (Rakowski) i "My, naród..." (Wałęsa).

Dobitnie pokazany jest język komunistycznej propagandy, która działalność nosicieli "genu wolności" nazywała wichrzycielskimi poczynaniami, sobiepaństwem, straszyła widmem anarchii.

Ilustrowana broszura zawiera kalendarium wydarzeń w kraju i na świecie z lat 1955-2005, zarówno politycznych, jak i tych w różny sposób wiążących się z polityką i "genem wolności". Kalendarium odnotowuje więc m.in. zwycięstwo Stanisława Królaka w Wyścigu Pokoju, warszawski koncert Rolling Stonesów, premiery słynnych spektakli i filmów ("Dziady" i "Człowiek z żelaza") zdobycie przez Polaków Mount Everestu, pierwszy happening Pomarańczowej Alternatywy, wybór Karola Wojtyły na papieża. (PAP)

tst/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz