Notowania

koleje w polsce
22.06.2011 18:08

Kolejarze zapowiadają strajk ostrzegawczy

Związkowcy domagają się podwyżki płac i grożą wstrzymaniem pociągów przewoźnika na dwie godziny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(faxepl/CC/Flickr)

Związkowcy domagają się podwyżki płac i grożą wstrzymaniem pociągów przewoźnika na dwie godziny.

Związki zawodowe działające w spółce Przewozy Regionalne zapowiadają na 5 lipca strajk ostrzegawczy. Jak powiedział rzewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek, strajk miałby się odbyć między godz. 7 a 9 rano i polegałby na zatrzymaniu pociągów Przewozów Regionalnych - największego polskiego kolejowego przewoźnika pasażerskiego. Zapewnił, że związkowcom zależy, by strajk był jak najmniej uciążliwy dla pasażerów. _ - Pociągi nie będą zatrzymywane na stacjach węzłowych, gdzie będą się odbywały akcje protestacyjne _ - powiedział Miętek.

Dodał, że strajk jeszcze nie jest przesądzony. - _ Strajk nie jest naszym celem, a jedynie narzędziem, by przekonać zarząd spółki do spełnienia żądań będących przedmiotem sporu zbiorowego _ - powiedział. Związkowcom chodzi głównie o wzrost płac. Jak wyjaśnił Miętek, zasadnicza pensja maszynistów, którzy należą do najlepiej opłacanych pracowników, wynosi średnio 1,5-1,6 tys. zł brutto. - _ Czy to są pieniądze, za które ludzie przyjdą pracować na kolej? _ - pytał.

Rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski powiedział, że na najbliższe dni planowane jest spotkanie przedstawicieli właścicieli spółki (przewoźnik należy do marszałków 16 województw) i związków zawodowych w tej sprawie. Dokładny termin spotkania nie jest jeszcze ustalony.

Przewozy Regionalne uruchamiają dziennie ponad 2,5 tys. pociągów, głównie na trasach lokalnych i regionalnych. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w pierwszym kwartale 2011 r. spółka miała ponad 43-proc. udział w polskim rynku pod względem liczby przewiezionych pasażerów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t137354.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ponad;1;mln;zl;kar;za;chaos;na;kolei,39,0,814887.html) Ponad 1 mln zł kar za chaos na kolei Urząd Transportu Kolejowego ukarał PKP Intercity i Przewozy Regionalne za bałagan przy wprowadzaniu rocznego rozkładu jazdy pociągów w grudniu 2010 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t127224.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/syryjczyk;w;porownaniu;z;innymi;na;kolej;placimy;malo,121,0,742009.html) Syryjczyk: W porównaniu z innymi na kolej płacimy mało Gdyby Deutsche Bahn miało tyle co PKP, to nie wyglądałoby lepiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t93454.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/pkp;przyznano;20;mld;zl;wiekszosc;przepadnie,107,0,737387.html) PKP przyznano 20 mld zł. Większość przepadnie? Koleje nie radzą sobie nie tylko z rozkładem jazdy. Mimo że przyznano im ogromne pieniądze, podpisały umowy tylko na 3,5 mld zł.
Tagi: koleje w polsce, kolej, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz