Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koleje: zmiana czasu nie utrudni podróży

0
Podziel się

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. O
trzeciej nad ranem trzeba cofnąć wskazówki zegarów o godzinę. Pociągi zatrzymają się wtedy na
godzinę na najbliższej stacji.

bEhRwSZN

W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy. O trzeciej nad ranem trzeba cofnąć wskazówki zegarów o godzinę. Pociągi zatrzymają się wtedy na godzinę na najbliższej stacji.

Jak poinformowała w środę spółka PKP Intercity, w nocy z 30 na 31 października będą kursować 24 pociągi przewoźnika. "31 października nocne pociągi spółki PKP Intercity o godzinie trzeciej w nocy zatrzymają się na najbliżej stacji, gdzie będą czekać godzinę, by ruszyć w dalszą drogę, zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy" - poinformowała spółka w komunikacie.

Dotyczy to pociągów TLK relacji: Zakopane - Gdynia Główna, Gdynia Główna - Zakopane, Kraków Płaszów - Kołobrzeg, Jelenia Góra - Warszawa Wsch., Warszawa Wsch. - Jelenia Góra, Wrocław - Przemyśl, Przemyśl - Wrocław, Terespol - Szczecin, Kraków - Świnoujście, Gdynia - Wrocław, Wrocław - Gdynia, Szczecin - Terespol, Świnoujście - Kraków, Kołobrzeg - Kraków, Kraków - Kołobrzeg, Szczecin - Przemyśl, Przemyśl - Szczecin. Będą to również pociągi międzynarodowe na trasach Mińsk B. - Warszawa Zach., Berlin ZOO - Saratov, Lwów - Kraków, Kraków - Lwów, Kijów - Berlin, Berlin - Kijów.

bEhRwSZP

Utrudnień nie powinni odczuwać pasażerowie Przewozów Regionalnych. Jak zapewnił PAP rzecznik spółki Piotr Olszewski w godzinach nocnych, kiedy dojdzie do zmiany czasu, nie będzie kursował żaden pociąg przewoźnika.

Zmiana czasu odbywa się dwa razy w roku. Jej celem jest efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego i związana z tym oszczędność energii. Od 2000 r. w całej Unii Europejskiej czas letni kończy się w ostatnią niedzielę października, a zaczyna w ostatnią niedzielę marca.

Zmianę czasu stosuje około 70 krajów. W Europie jedynym państwem, które nie podlega temu zwyczajowi, jest Islandia. Zmiana czasu obowiązuje też m.in.: w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii. Czasu letniego nie wprowadziła natomiast Japonia.

Pierwsi na świecie czas zaczęli zmieniać Niemcy - w 1916 r. W Polsce wskazówki zegarów przesuwano w okresie międzywojennym, później w latach 1957-64, a następnie od 1977 r. - do dziś.(PAP)

bEhRwSZV

her/ je/ mow/

bEhRwTaq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)